Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdība atbalsta 69 678 eiro kompensācijas izmaksu vairākiem lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekiem

Valdība šodien sēdē atbalstīja kopumā 69 678 eiro kompensācijas izmaksāšanu vairākiem lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekiem par zaudējumiem, kas radušies Āfrikas cūku mēra (ĀCM), putnu salmonelozes un govju enzootiskās leikozes uzliesmojuma apkarošanas laikā, aģentūra LETA uzzināja Ministru kabinetā. Atbilstoši Veterinārmedicīnas likumam epizootijas uzliesmojuma gadījumā dzīvnieku īpašniekam, ja tas ir izpildījis dzīvnieku veselības jomu reglamentējošajos normatīvos noteiktās prasības, ir tiesības saņemt zaudējumu kompensāciju par iznīcinātajiem kautķermeņiem un dzīvnieku izcelsmes produktiem un par iznīcināto dzīvnieku barību.

"Druvas Unguriem" tiks izmaksāta kompensācija 67 810 eiro apmērā, tostarp 12 050 eiro par atsauktajiem uz iznīcinātajiem kautķermeņiem un dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem un 55 759 eiro par iznīcināto dzīvnieku barību un barības sastāvdaļām, par zaudējumiem, kas radušies ĀCM uzliesmojuma apkarošanas laikā. 2018.gada 2.augustā "Druvas Unguru" saimniecībā tika konstatēts ĀCM uzliesmojums, tādēļ piespiedu kārtā tika nogalināti un iznīcināti 16 438 dzīvnieki, atsaukti dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkti un dzīvnieku liemeņi, kā arī iznīcināta novietnē uz vietas esošā dzīvnieku barība un barības sagatavošanai iegādātās barības sastāvdaļas.

Tāpat kompensācija 217 eiro apmērā tiks izmaksāta Viktorijai Daugavvanagai, kuras ganāmpulkā tika konstatēta govju enzootiskā leikoze un kurai visi ganāmpulka dzīvnieki - trīs govis un divi jaunlopi - piespiedu kārtā bija jānokauj. Pagājušā gada 12. novembrī uzņēmumā "Kārlis viens" tika nokauti trīs Daugavvanagai piederošie liellopi. Savukārt jaunlopus PVD dzīvnieku īpašniecei atļāva nokaut novietnē uz vietas.

Tāpat kompensācija 236 eiro apmērā tiks izmaksāta Andai Didrihsonei, kompensācija 246 eiro apmērā tiks izmaksāta Valerijam Boreiko un kompensācija - 1167 eiro apmērā - individuālajam komersantam "Papīrpuse", kuriem radās zaudējumi, savu dzīvnieku ganāmpulkā apkarojot putnu salmonelozi.

Didrihsonei piespiedu kārtā nogalinātas un iznīcinātas 44 dējējvistas līdz 44 nedēļu vecumam un 30 dējējvistas līdz 48 nedēļu vecumam. Savukārt individuālajam komersantam "Papīrpuse" piespiedu kārtā nogalināta un iznīcināta 81 dējējvista līdz 44 nedēļu vecumam, 62 dējējvistas līdz 48 nedēļu vecumam, 86 dējējvistas līdz 78 nedēļu vecumam, 31 jaunputns līdz dēšanas sākšanai (vista), 46 vaislas vistas 58-64 nedēļu vecumā, deviņas pieaugušas pīles, trīs pieaugušas zosis, trīs pieauguši tītari, 16 jaunputni (pīles) un 148 vistu pārtikas olas. Boreiko piespiedu kārtā nogalinātas un iznīcinātas 35 dējējvistas līdz 48 nedēļu vecumam un 43 dējējvistas līdz 33 nedēļu vecumam.

Finanšu līdzekļus lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekiem plānots piešķirt no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Kompensācijas izmaksās Lauku atbalsta dienests.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Savukārt salmoneloze ir lipīga kuņģa-zarnu trakta infekcijas slimība, kuras simptomi parādās sešas līdz 72 stundas pēc inficēšanās. Tās biežākie simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis un galvassāpes. Infekcijas avots var būt savvaļas dzīvnieki, mājdzīvnieki, kā arī cilvēki.

Govju enzootiskā leikoze ir hroniska, neārstējama liellopu infekcijas slimība. Latvijā līdz 2010.gadam tā konstatēta 2822 liellopu novietnēs un slimības apkarošanas pasākumu gaitā likvidēti vairāk nekā 5700 liellopi, savukārt slimo dzīvnieku atklāšanai veikts 1,9 miljoni laboratorisko izmeklējumu.

Latvijas ziņas