Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tikai katrs trešais iedzīvotājs izvērtē kredīta noteikumus

Tikai katrs trešais mūsu valsts iedzīvotājs kā vienu no prioritātēm, izvēloties patēriņa kredītu, min kredīta līguma noteikumus, liecina bankas „Luminor” veikts pētījums.

Bankas sabiedrisko attiecību vadītāja Inese Kronberga informē, ka Igaunijā katrs otrais kredītņēmējs pievērš uzmanību līguma noteikumiem, izvēloties patēriņa kredītu, Lietuvā - 44%.


Svarīgākais – ikmēneša maksājums

Izvērtējot svarīgākos aspektus, lai izvēlētos patēriņa kredītu, visu trīs valstu iedzīvotājiem svarīgākais ir ikmēneša maksājuma apmērs un gada procentu likme.

Gan Igaunijā, gan Lietuvā pirmie trīs svarīgākie aspekti, izvērtējot kredītu piedāvājumus, ir ikmēneša maksājuma apmērs, gada procentu likme un līguma noteikumi. Latvijā, atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm, pirmajā trijniekā, izvēloties kredītiestādi, ierindojās iespēja saņemt kredītu bez noformēšanas izdevumiem - to norādījuši 41% aptaujāto.

Divas trešdaļas jeb 65% aptaujāto Latvijā norādīja, ka, izvēloties kredīta piedāvājumu, izvērtē ikmēneša maksājumu apmēru, kā nākamā seko gada procentu likmes izvērtēšana (49%) un tad - iespēja saņemt kredītu bez noformēšanas izmaksām.

Latvijas un Lietuvā iedzīvotāji visbiežāk patēriņa kredīta izvēli izdara, salīdzinot vairākus piedāvājumus, tomēr to arvien dara tikai aptuveni trešdaļa (37% Lietuvā un 33% Latvijā), savukārt igauņi patēriņa kredīta izvēli visbiežāk izdara, piesakoties tam bankā, kurā viņš jau ir klients - tā norādījuši 37% no respondentiem.


Kredītus ņem lielākiem pirkumiem

Biežākais mērķis, kam cilvēki izmanto patēriņa kredītu visās trīs Baltijas valstīs ir, kad nepieciešami līdzekļi lielākiem pirkumiem. Latvijā tā norādījusi vairāk nekā trešdaļa respondentu (35%), savukārt gan Igaunijā, gan Lietuvā - 43%. Savukārt, ja Lietuvai un Igaunijai otrais biežākais mērķis ir vēlme realizēt jaunas idejas (attiecīgi 30% un 31%), tad Latvijā biežāk aizņemties nākas, ja rodas neparedzēti izdevumi (31%). Abās pārējās Baltijas valstīs šis skaitlis ir teju uz pusi mazāks - Lietuvā 17% un Igaunijā 16%. Savukārt jaunu ideju realizēšanai Latvija patēriņa kredītu izmantojuši ceturtā daļa respondentu jeb 24%.

„Luminor” pētījums par Baltijas iedzīvotāju paradumiem, saistībā ar patēriņa kredīta aizdevumu izmantošanu, veikts sadarbībā ar tirgus pētījumu aģentūru „Norstat”. Pētījuma ietvaros 2019. gada jūnijā kopumā tika aptaujāti 3026 respondenti.


Latvijas ziņas