Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saeimas komisija virza izskatīšanai pirmajā lasījumā administratīvi teritoriālo reformu

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija vakar atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātā pašvaldību reformas modeļa nodošanu izskatīšanai Saeimai pirmajā lasījumā.

Sēdes sākumā komisijas vadītāja Inga Goldberga (S) informēja, ka patlaban ir saņemtas 16 pašvaldību vēstules, kurās vietvaras komisiju informē par reformas sakarā pieņemtajiem domju lēmumiem, iedzīvotāju aptauju rezultātiem un to, ko darīs, ja Saeima reformu apstiprinās tādā redakcijā, kā to piedāvā VARAM.

Pēc Goldbergas teiktā, galvenokārt pašvaldības aicina nediskriminēt lauku teritorijā dzīvojošos cilvēkus, nesasteigt reformu un veidot to tā, lai veicinātu vietvaru attīstību. Tāpat pašvaldības aicina iesaistīt reformas izstrādē visas ministrijas, ņemt vērā katra novada specifiku un reformas īstenošanā ievērot demokrātijas principus.

"Aicinu šīs bažas ņemt vērā un neaizmirst, ka lēmumi nav par robežām, bet gan cilvēkiem," mudināja Goldberga.

Kopumā deputāti par reformu diskutēja aptuveni pusotru stundu un izteikt viedokļus par reformas virzību vēlējās teju visi komisijas locekļi, kā arī pieaicinātie iesaistīto institūciju pārstāvji. 

Deputāts un Latvijas Lielo pilsētas asociācijas vadītājs Viktors Valainis (ZZS) rosināja komisijai atgriezt Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektu atpakaļ valdībai, lai VARAM to papildinātu ar visu pašvaldību sniegtajiem viedokļiem, kuri tika saņemti sabiedrisko apspriežu laikā. Viņš rosināja šos uzlabojumus veikt līdz 1.decembrim, bet priekšlikums atbalstu neguva.

Reformas izskatīšanu Saeimā pirmajā lasījumā atbalstīja deviņi deputāti, bet "pret" balsoja trīs.

Komisija nobalsoja, ka termiņš priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam ir 7.janvāris.

Kā ziņots, VARAM piedāvājums paredz Latvijā no 119 izveidot 39 vietvaras.

Likumprojekts paredz izveidot 34 novadus, kā arī saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Daugavpilij, Liepājai un Rēzeknei. Attiecīgi plānots, ka reforma neskars minētās piecas republikas pilsētas un arī četrus novadus - Alūksnes, Gulbenes, Līvānu un Salaspils novadus.

Lai jaunās pašvaldības darbu varētu sākt pēc 2021.gada pašvaldību vēlēšanām, likums parlamentam ir jāizskata un jāpieņem līdz 2020.gada beigām.

Latvijas ziņas