Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Piesaki darbus Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019

Šī gada 17.maijā tiks pasniegta Latvijas Arhitektūras gada balva, kas ir atzīts par prestižāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā, kas akcentē un cildina izcilākos sasniegumus nozarē. Organizatori atgādina, ka tiek gaidīti pieteikumi no arhitektiem, pasūtītājiem, būvniekiem, pašvaldībām un sabiedriskajām organizācijām arī Latvijas reģionos. Darbus konkursam var iesniegt līdz 1.martam.

Latvijas Arhitektu savienība uzsver, ka pēdējos gados vairāki darbi no reģioniem ieguvuši pelnītu atzinību, un Latvijas arhitektūras gada balvas kliedē mītu, ka izcila arhitektūra var veidoties tikai galvaspilsētā. Lieliski piemēri ir Arhitektūras gada balvas 2016 jeb sudraba ananasu ieguvēji - Maltas vidusskolu rekonstrukcijas projekts, Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs "Lielais dzintars" un Dzintaru koncertzāle, gan gada balvas 2017 ieguvējs - Ludzas Lielās sinagogas restaurācijas projekts, kā arī Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2018 laureāts - Liepājas Valsts 1. ģimnāzija un arhitekte Ilze Mekša, kas saņēma zelta ananasu.

Balvas pasniegšanas ceremonijas mērķis ir parādīt un popularizēt Latvijas arhitektu sasniegumus, rūpēties par nozares attīstību, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par arhitektūru. Iepriekš pieteiktie arhitektu darbi rāda, ka mēs ne tikai cienām un sargājam savu mantojumu, bet arī mākam to atjaunot liekot lietā ne tikai pazīstamus materiālus, bet arī inovācijas. Tāpat žūrija vērš uzmanību, ka konkursam var iesniegt arī darbus, kas nodoti ekspluatācijā iepriekšējos gados.

“Darbs pie Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas ēkas atjaunošanas ilga 5 gadus. Tas pagāja nemanot, jo process bija ļoti aizraujošs, pilns atklājumu, izaicinājumu un prieka par rezultātu. Gribas cerēt, ka skolas iemītnieki tur šobrīd jūtas labi, kas arī bija mans mērķis - radīt visiem pieejamu, harmonisku, iespējami ērti lietojamu vidi. Esmu pateicīga visiem, kas augsti novērtējuši darbu pie šīs ēkas un mani vēl joprojām iepriecina apziņa, ka process mudinājis gan skolēnus, gan skolotājus, gan liepājniekus vispār padomāt par to, kas ir kvalitatīva vide, un cik ļoti tā nepieciešama sabiedrībai”, dalās arhitekte Ilze Mekša.

Iepazīties ar konkursa nolikumu un iesniegt darbus var Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā www.latarh.lv. Organizatori informē, ka konkursā var pieteikt neierobežotu skaitu darbu, tai skaitā gan Latvijā realizētus darbus (neatkarīgi no autoru valstiskās piederības), gan citur pasaulē realizētus darbus, ja vien to autoru piederības valsts ir Latvija. Visiem darbiem ir jābūt pieejamiem žūrijas apskatei.
Latvijas Arhitektūras gada balvai iespējams pieteikt gan objektus, gan darbus, kas saistīti ar arhitektūras procesiem šādās kategorijās:
• Kultūras būves (kultūras, izglītības, sakrālās ēkas)
• Sabiedriskas ēkas (viesnīcas, biroju ēkas, veselības un ārstniecības iestādes)
• Daudzdzīvokļu ēkas
• Tirdzniecības ēkas, ražošanas, sporta, inženiertehniskās būves
• Privātmājas
• Renovācija, rekonstrukcija, restaurācija
• Interjers
• Ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums, vides objekti
• Procesi

Kategorijā Procesi var pieteikt darbu, ko tā pieteicējs uzskata par saistītu ar arhitektūras procesiem, piemēram, grāmatas, interneta resursus, TV vai radio raidījumus, izstādes, izglītojošus vai sabiedriskus pasākumus, mākslas darbus un citus. Pieteikšanas brīdī darbam ir jābūt realizētam.

Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktos darbus vērtēs divās kārtās. Visus iesniegtos darbus izvērtēs atlases žūrija, kuras sastāvā šogad ir arhitekti Ilze Mekša, Gunta Grikmane, Agnese Lāce un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus, rakstnieks Pauls Bankovskis un dizainers Artūrs Analts. Otrajā kārtā nominantus vērtēs Fināla žūrija, ko tradicionāli veido pieredzējuši arhitekti no ārvalstīm, kā arī viens Atlases žūrijas pārstāvis.

Latvijas Arhitektūras gada balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 2019.gada 17.maijā, un tās laikā tiks pasniegti trīs dažādas pakāpes apbalvojumi: Atlases žūrijas balva savā kategorijā un diploms visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, Fināla žūrijas balvas, kas tiek pasniegtas labākajiem fināla darbiem saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu jeb sudraba ananasi, kā arī zelta ananass - Latvijas Arhitektūras Lielā gada balva 2019 jeb Grand Prix, kas tiek pasniegta vienam fināla darbam saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu. Latvijas Arhitektūras gada balvas rīkotāji akcentē, ka Grand Prix var tikt izvirzīti tikai objekti.

Latvijas ziņas