Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Paredzamo mūža ilgumu būtiski ietekmē sociālā nevienlīdzība

Paredzamais mūža ilgums Latvijā atšķiras ne tikai atkarībā no dzimuma, bet arī no izglītības līmeņa, teikts organizācijas OECD Latvijas valsts veselības profila 2019 gada pētījumā.

Pētījumā teikts, ka 30 gadu vecumā vīriešu ar zemāko izglītības līmeni vidējais paredzamais mūža ilgums ir par 11 gadiem mazāks nekā vīriešiem ar augstāko izglītību, bet sieviešu vidū šī atšķirība ir astoņi gadi.
Pēc pētijuma datiem, vīriešu ar zemu izglītības līmeni paredzamais mūža ilgums Latvijā ir 66,6 gadi, ar augstāko izglītību – 77,6 gadi. Savukārt sievietēm – attiecīgi 75,4 un 83,4 gadi.

Šīs atšķirības ir daudz lielākas nekā ES ( Eiropas Savienības) vidējais rādītājs abiem dzimumiem, un lielā mērā to var izskaidrot ar to, ka mazāk izglītotie cilvēki biežāk pakļauti dažādiem riska faktoriem. Tie ir, piemēram, augstāki smēķēšanas rādītāji un sliktāki uztura paradumi. Tā kā cilvēkiem ar zemāku izglītības līmeni biežāk ir arī mazāki ienākumi un zemāks dzīves līmenis, tas var izraisīt arī citu sociālu un vides riska faktoru lielāku ietekmi un mazināt iespējas piekļūt veselības aprūpei.

Latvijas ziņas