Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas piecpadsmitgadīgie skolēni kopumā ir apmierināti ar savu dzīvi

Latvijas piecpadsmitgadīgie skolēni kopumā ir apmierināti ar savu dzīvi, secināts organizācijas  OECD 2018.gada starptautiskās skolēnu kompetences vērtēšanas programmā, testējot un aptaujājot 15 gadus vecus jauniešus.

Latvijas pusaudžu rādītājs ir 7,16 punkti, skalā no 0–10, un apmierinātības līmenis ir augstāks par OECD valstu skolēnu vidējo līmeni (7,04 punkti). Ļoti apmierināti ar dzīvi Latvijā ir  33,3 %, neapmierināto skolēnu ir 13,2 %.
 Apmierinātības vidējais līmenis mūsu kaimiņvalstīs ir nedaudz augstāks – Igaunijā (7,19 punkti), Krievijā (7,32 punkti) un Lietuvā (7,61 punkti).

Latvijā un OECD valstīs vidēji skolēnu apmierinātības līmenis ar dzīvi, salīdzinot ar 2015.gadu, ir samazinājies statistiski nozīmīgi, attiecīgi par 0,21 un 0,30. Samazinājums ir arī mūsu kaimiņvalstīs un praktiski visās citās pētījuma dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.
Augstāka apmierinātība ar dzīvi ir zēniem, salīdzinot ar meitenēm, un skolēniem ar augstāku sociāli ekonomisko stāvokli.
 Šādas sakarības ir spēkā gandrīz visās pētījuma dalībvalstīs, izņemot Saūda Arābiju, Jordāniju, Filipīnas un Moldovu, kur augstāka apmierinātība ar dzīvi ir meitenēm.

Vairāk apmierināti ar dzīvi ir skolēni, kuriem ir augstāka piederības sajūta savai skolai, kuri ir orientēti uz sadarbību, vairāk izjūt skolotāju atbalstu un atgriezenisko saiti, mācās skolās ar labāku disciplināro klimatu un mazāk izjūt citu skolēnu pāridarījumus.

Latvijas ziņas