Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijā ilgstoša problēma ir pārmērīga alkohola lietošana

Latvijā ir lielāks alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju nekā vairumā citu Eiropas Savienības (ES) valstu — 11,2 litri gadā salīdzinājumā ar 9,9 litriem gadā vidēji ES, secināts organizācijas OECD Latvijas valsts veselības profila 2019 gada pētījumā.

 Alkohola lietošana pusaudžu vidū Eiropā aizvien ir ļoti izplatīta, lai gan pēdējos gados vairākās valstīs ir samazinājies pļēgurošanas īpatsvars 15–16 gadus vecu jauniešu vidū. Līdzīgs samazinājums ir novērots Latvijā, kur aptuveni 28 % 15 gadus vecu jauniešu bija vairākkārt bijuši alkohola reibumā iepriekšējā mēnesī 2013. un 2014. gadā, kas ir attiecīgi par 44 % mazāk nekā 2005. un 2006. gadā. Pļēgurošana ir jo īpaši satraucoša, jo tā ir saistīta ar paaugstinātu negadījumu un traumu risku, kā arī negatīvi ietekmē pusaudžu sniegumu izglītības un sociālajā jomā.

Lai gan 2005. gadā Latvijā tika izstrādāta trīsgadu stratēģija alkohola patēriņa ierobežošanai, nepietiekamais finansējums neļāva to īstenot pilnībā. Tomēr daži pasākumi, kā mērķis bija ierobežot alkohola pieejamību un pieprasījumu, piemēram, ierobežots alkohola tirdzniecības laiks ārpus tirdzniecības telpām un būtisks akcīzes nodokļa pieaugums, daļēji tika īstenoti.

Latvijas ziņas