Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biedrība: Vairums Latvijas biškopju saimes jau sagatavojuši ziemošanai

Vairums Latvijas biškopju bišu saimes jau sagatavojuši ziemošanai un aktīvā medus ievākšanas sezona ir tikpat kā noslēgusies, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Biškopības biedrības padomes (LBB) priekšsēdētājs Juris Šteiselis. Viņš norādīja, ka bites medu parasti vāc līdz septembra vidum, tādēļ vairums Latvijas biškopju saimes jau sagatavojuši ziemošanai, atņemot tām medu un pabeidzot no saimēm izņemto kāru izsviešanu, lai izvairītos no medus kristalizācijas šūnās.

Pēc viņa sacītā, ievāktā medus raža šajā sezona ir bijusi vidēji laba. Šim gadam raksturīga īpatnība ir tas, ka dažādos Latvijas reģionos medus ražas atšķiras un ir grūti izdalīt novadu, kur medus raža bijusi izteikti laba vai slikta. "Gads sākās cerīgi, bet pēcāk medus ienesums piebremzējās un kopumā padevies vidēji labs gads," rezumēja Šteiselis.

Viņš sacīja, ka šogad ir ienācies daudzveidīgs medus klāsts, tostarp liepu ziedu medus, kā arī bijis izcils viršu ziedu medus gads. "Virši ne katru gadu medo, ir diezgan daudz nosacījumu, lai nektārs izdalītos. Šogad šie nosacījumi ir labvēlīgi, neraugoties uz samērā sauso gadu," teica Šteiselis. Tāpat šogad ienācies arī griķu ziedu medus, taču tas ievākts mazāk tīrs - ar citu ziedu medus piejaukumu. Sezonas sākumā ievākts arī pavasara kārklu ziedu medus un vēlāk rapšu medus.

LBB padomes priekšsēdētājs piebilda, ka daļa biškopju nav apmierināti ar šo sezonu medus realizācijas problēmu dēļ. Medu šogad ir samērā grūti pārdot, jo tirgus ir diezgan piesātināts saistībā ar 2018.gada rudenī Eiropā ievesto samērā lielo daudzumu medus no Ukrainas, kamdēļ jau tolaik Latvijas biškopjiem bija problēmas ar medus realizāciju ārvalstīs.

Šteiselis pastāstīja, ka arī biškopju skaitam Latvijā ir tendence saglabāties samērā stabilam. "Līdz šim nedz biškopju, nedz saimju skaitam nav bijusi tendence sarukt," sprieda eksperts, norādot, ka biškopība kļūst arvien populārāka un patlaban parādās ļoti daudz jaunu biškopju. 

Viņš arī norādīja, ka lielveikalos medus cena ir nemainīga jau vairākus gadus pēc kārtas. Medus cena nedaudz pakāpās 2016.gada beigās un 2017.gadā, bet kopš tā laika turas stabila. Savukārt tā medus cena, ko pārdot tiešajā tirdzniecībā, īsti neesot nosakāma. Ir biškopji, kas medu grib pārdot ātri un gatavi to darīt par zemāku cenu, bet ir tādi, kuri augstāk vērtē savas ieguldītās pūles un tik lēti medu neatdod.

LBB ir lielākā lauksaimniecības nozaru organizācija Latvijā, kura apvieno lauksaimniekus, kas nodarbojas ne tikai ar biškopības produkcijas ražošanu, bet pārstāv arī citas lauksaimniecības nozares.

Latvijas ziņas