Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kultūras centra kafejnīcas aizkulises

Alūksnes Kultūras centrs (KC) trešo sezonu uz dažādiem pasākumiem pulcē lielu skaitu apmeklētāju, kuriem ir iespēja KC apmeklēt arī kafejnīcu. Pirmās divas sezonas kafejnīcas telpas nomāja pašmāju uzņēmums SIA “R un R Plus”, kas saimnieko arī “Jaunsētās”, bet kopš pavasara līgums lauzts. Alūksnes novada pašvaldība šobrīd gatavo telpu nomas izsoles otro nolikumu, jo pēc izsoles septembrī līgums noslēgts netika. Vakar domes sēdē jaunais nolikums jau tika apstiprināts. Jāuzsver gan, ka KC apmeklētāji to neizjūt – kafejnīca strādā arī šoruden. Tomēr kādēļ izveidojusies šāda situācija?

Nav rentabli
Ar SIA “R un R Plus” KC bija līgums par kafejnīcas telpu nomu no 2015.gada augusta. Toreiz izsolē piedalījās trīs pretendenti. SIA “R un R Plus” valdes priekšsēdētājs un Alūksnes novada domes deputāts Druvis Tomsons uzsver, ka vēlas nodalīt sevi kā uzņēmēju un domes deputātu, interešu konfliktu šajā situācijā nesaskatot. “Par Eiropas naudu ir atjaunots KC un izbūvētas arī kafejnīcas telpas, aprīkotas ar iekārtām un mēbelēm. Telpas ir jāapdzīvo, lai projekta nosacījumi būtu izpildīti. Divas sezonas strādājām, šajā laikā izzinot patieso situāciju. Pēc izsoles tev ir jāparaksta līgums ar pašvaldības izvirzītiem nosacījumiem. Izsolē nosaka kafejnīcas telpas kvadrātmetra cenu, bet samaksa par mēbelēm, ūdeni, elektrību, atkritumiem, siltumu ir fiksēta. Ikdienā strādājot, pierādījās, ka viena no muļķīgajām prasībām ir nosacījums, ka obligāti jāstrādā katru dienu no pulksten 9.00 līdz 22.00 priekš cilvēkiem, kuri tur it kā varētu nākt. Gada laikā secinājām, ka vidēji pa dienu atnāk 2-3 cilvēki, apgrozījums – ļoti niecīgs. Tas nav rentabli,” situāciju raksturo D.Tomsons.

Nosaka sortimentu
Viņš jau tolaik pašvaldībai esot norādījis, ka varbūt varot tikt vaļā “no dežurēšanas”, bet nav saņemta piekrišana. “Vēl nerentablāku to visu darīja tas, ka KC nemitīgi notiek dažādi citi pasākumi, kur par ēdināšanu gādā citi uzņēmumi, darot to foajē, Mazajā zālē un citur. Manuprāt, tas ir nekorekti. Ja ēkā ir kafejnīcas telpas, kāpēc ēdināšana jāpieļauj citur? Tas ir vecā kultūras “šķūņa” līmenis - ēst tajā pašā telpā, kur notiek pasākums. SIA “R un R Plus” maksā lielu nomu par kafejnīcas telpām, inventāru, mēnesī 800 līdz 850 eiro (atkarībā no siltuma patēriņa). Mums jāmēģina arī nopelnīt, kafejnīcā jānodarbina divi darbinieki, vēl pavārs uz pusslodzi,” saka D.Tomsons.
Viņš uzsver, ka KC noteicis arī kafejnīcas sortimentu. “Ir utopiski uzņēmējdarbību diktēt no malas ar kaut kādu līgumu! Tāpēc visu laiku pretojāmies. Novērojumi liecina, ka cilvēki, nākot uz vakara koncertu, negrib ēst rasolu – viņi ir saposušies, paņem lašmaizīti vai saldo uzkodu. No visa, kas netiek pieprasīts, atsacījāmies. Par to sākās pretenzijas no KC vadītājas puses, nebijām ērti, jo teicām, ko domājām,” saka D.Tomsons.

Vienojas lauzt līgumu
Tas viss rezultējās ar to, ka šopavasar tikās komisija, kurā bija Alūksnes novada domes priekšsēdētājs, abi vietnieki, izpilddirektore, KC direktore un D.Tomsons. Visi bija vienisprātis, ka noslēgtais līgums jāpārtrauc, jārada jauns telpu izsoles nolikums un jārīko jauna izsole. “Jā, līgumu īsti nepildījām un pārkāpām – to es atzīstu. Tajā pašā laikā uzsvērām savus argumentus, ka nāk arī citi ēdinātāji, mums krītas apgrozījums, nespējam atpelnīt ieguldīto un pārtraucām dežūrdarbu, samazinājām sortimentu. Kopīgi vienojāmies, ka šie secinājumi jāņem vērā, veidojot jauno nolikumu. Bet tikai septembrī jaunais nolikums bija tapis. Ar mani neviens vairs nekonsultējās, arī kā deputāts nebiju informēts, kad nolikumu izstrādās, lai gan ļoti gribēju piedalīties šajā procesā. Jā, ar domu, ka SIA “R un R Plus” atkal piedalīsies izsolē, jo ziemas mēnešos “Jaunsētās” mums ir “nesezona”. Esam ieguldījuši 12 000 eiro papildu kafejnīcas inventāra iegādē – tas jāizmanto. Biju nepatīkami pārsteigts, ka jaunajā nolikumā nebija ietvertas visas izmaiņas. Jā, vairs netika prasīts darbs pa dienu, bet tāpat diktē sortimentu, KC telpās var ēdināt citi. Gribējās arī, lai vasaras mēnešos ir atvieglojumi nomas maksā, jo KC telpu sezonā tad ir pārtraukums,” pauž D.Tomsons. Līdz ar to SIA “R un R Plus” izsolei septembrī pieteicās, bet nepiedalījās un pieteikumu atsauca. “Pieteicos, lai man būtu iespēja izsoles komisijai izklāstīt savus argumentus, kurus citādāk neņēma vērā. Ja Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, kas uzrauga projekta īstenošanu, uzzina, ka pusgadu netiek īstenota kafejnīcas funkcija, tad kurš par to atbildēs?” jautā D.Tomsons.

Samazinās nomājamo platību
Tagad pašvaldībai jāsludina otra izsole – tās nolikumu apstiprināja 26.oktobrī domes sēdē. Tagad tajā ietvertas arī citas izmaiņas, piemēram, samazināta nomājamo kafejnīcas telpu platība - uzņēmējam būs jānomā tikai telpu daļa aiz bāra letes un palīgtelpu. Galdiņu daļa turpmāk jānomā vairs nebūs, bet izmantot kafejnīcas vajadzībām varēs. D.Tomsons uzskata, ka no tā ieguvums būs neliels – uz pusi mazāka nomājamā telpu platība un 30 procenti mazāk par inventāra nomu jeb finansiāli par 70 eiro mazāk. “Jautājums – kas notiks tālāk? Vai atkal diktēs salātu un bulciņu skaitu? Protams, visi grib, lai kafejnīca ir skaista – mēs darbiniecēm uzšuvām īpašus formas tērpus! Bet tajā pašā laikā nav pretimnākšanas uzņēmējam. Līdz ar to visu īstenot ir ļoti grūti un ir palicis rūgtums. Jaunais telpu nomnieks kafejnīcā darbu varēs sākt, labākajā gadījumā, Ziemassvētkos. Uzskatu, nav pareizi, ka šo neizdarību un kavēšanās dēļ no septembra līdz decembrim KC kafejnīcas darbība tiek nodrošināta ar izbraukuma tirdzniecību. Kuram ļaus, ja pieteiksies vairāki? Kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ - ir vecais dzirnavu likums, tā pašvaldībā nevar,” domā D.Tomsons.
Jāuzsver, ka Alūksnē ir ļoti daudz ēdinātāju – 13 uzņēmumi. Kāpēc citi nepiesakās nomāt KC kafejnīcas telpas? Versijas ir dažādas, viedokļi izvairīgi un atšķirīgi: nav jēgas, jo tāpat uzvarēs “savējais”; pietiek darba jau tagad.

Šobrīd – izbraukuma
tirdzniecība
Alūksnes KC direktore Sanita Bērziņa apstiprina, ka 27.aprīlī lauzts līgums ar “R un R Plus” par kafejnīcas telpu nomu un līdz 31.maijam uzņēmējam telpas bija jāatbrīvo. Vasaras mēnešos, kad KC notika semināri un citi pasākumi, izbraukuma tirdzniecību ar ēdināšanas pakalpojumiem nodrošināja “R un R Plus”. “30.jūnijā sākās darbs pie jaunā nolikuma, bet visam ir sava kārtība, jāsagatavo dokumenti,” saka S.Bērziņa. Viņa atzīst - iedzīvotāji ir pieradināti pie KC kafejnīcas piedāvājuma un iespējām un, lai arī izsole ieilgusi, kafejnīcas darbība tiek nodrošināta.
“KC esam novērojuši – ja kādreiz uz pasākumu cilvēki nāca pēdējā mirklī vai 15 minūtes pirms, tad vēlāk šis laiks bija jau 30 minūtes, bet šobrīd – jau stundu pirms, jo zina, ka varēs apmeklēt kafejnīcu. Šoruden tiek izsniegtas izbraukuma tirdzniecības atļaujas, ko uzņēmējam jāpieprasa pašvaldībā pirms katras tirgošanās reizes un kas paredz tirgot noteiktu sortimentu. Līdz oktobra vidum interesi par to izrādīja “R un R Plus” un saņēma šādas atļaujas – jāuzsver, ka Alūksnes novadā reģistrēti uzņēmēji ir atbrīvoti no tirdzniecības nodevas. Bet pagājušajā nedēļā interesi izrādīja arī SIA “Lafesta” (klubs “Cita opera” - red.) un saņēma atļauju, nodrošinot kafejnīcas darbu “Labvēlīgā tipa” un Raimonda Paula koncertos. Jā, tas ir jauns uzņēmums ar mazāku pieredzi, bet arī jaunajiem ir jāmācās. Ar SIA “Lafesta” jau esam sadarbojušies vasaras pasākumos. Varbūt tas būs rosinājums arī citiem Alūksnes ēdinātājiem tomēr piedalīties izsolē,” stāsta S.Bērziņa.

Klupšanas akmeņi
Viņa uzsver – ja pasākumu apmeklē vairāk kā 300 cilvēku, no apmeklētājiem nereti izskan vēlme par iespēju kafejnīcā īsākā laikā tikt apkalpotiem. “Uzņēmējs to var risināt ar papildus apkalpošanas  punktiem. Turklāt visiem pasākumiem jau iepriekš ir zināms apmeklētāju skaits. Pagājušo divu gadu lielākie klupšanas akmeņi bija kafejnīcas darba laiks un KC telpu izīrēšana citiem pasākumiem, kur pieaicina citu ēdinātāju. Jāuzsver, ka KC nedrīkst diktēt noteikumus privātpersonām, kas iznomā KC telpas. Turklāt vienmēr šie iznomātāji tiek informēti par iespēju saņemt arī “R un R Plus” ēdināšanas pakalpojumu. Bet par darba laiku jaunajā nolikumā ir iekļautas izmaiņas, nosakot, ka kafejnīcai jāsāk strādāt ne vēlāk kā stundu pirms pasākuma. Savukārt sortimentā KC ir jānorāda, ka piedāvāt drīkst uzkodas un salātus, nevies, piemēram, silto ēdienu. To būtu vairāk jāuztver kā ierobežoto sortimentu, neko vairāk. Turklāt arī salātus var pildīt sāļajos groziņos – tā ir uzņēmēja radošā izdoma!” saka S.Bērziņa.

Vai apzināti novilcināts laiks?
Viņa atzīst – par izsoli septembrī interesējās trīs uzņēmumi, bet pieteikumu iesniedza tikai “R un R Plus”. Līdz 4.oktobrim “R un R Plus” bija jāparaksta nomas līgums vai jāiesniedz rakstisks atteikums dalībai izsolē, kas neesot saņemts. Līdz ar to tagad tiek gatavoti jauni izsoles noteikumi ar izmaiņām – samazināta nomājamā kafejnīcas telpu platība (no 48,5 kvadrātmetriem uz 17,5 kvadrātmetriem plus abos gadījumos arī 12 kvadrātmetru palīgtelpas noma). Uzņēmējam jānomā arī kafejnīcas inventārs, kas būs par 50 eiro mazāk. “Jāuzsver, ka izsoles dalībnieki pirms nomas tiesību izsoles sākšanās vienmēr paraksta izsoles noteikumus apliecinot, ka iepazinušies ar tiem un piekrīt. Jautājums – kas mainījās pa to mirkli un kāpēc netika parakstīts līgums par telpu nomu? Es ļoti ceru, ka no uzņēmēja puses tas nav apzināti novilcināts laiks,” saka S.Bērziņa.

Nav ierasts baudīt vakaru
Otrās izsoles nolikumu skatīja Alūksnes novada domes deputāti oktobra finanšu komitejā. Domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis uzsvēra, ka kafejnīcas izveide KC nebija projekta mērķis, bet gan laba blakus lieta, un norādīja, ka izsolei septembrī SIA “R un R Plus” pieteicās, bet noteiktajā termiņā līgumu nenoslēdza, tādējādi novilcinot laiku. “Visi grib, lai kafejnīca būtu. Pirms diviem gadiem paši uzņēmēji izsolē uzsolīja lielu kvadrātmetra maksu,” atgādina A.Dukulis.
Dzintars Adlers domā - nav pareizi, ka arī turpmāk KC, iznomājot citas telpas pasākumiem, varēs izmantot citu ēdinātāju pakalpojumus. Ainars Melders uzskata, ja projektā iekļauts kafejnīcas inventārs, tad kādēļ uzspiež uzņēmējam maksāt nomu. “Šajā biznesā strādāju gadiem. KC kafejnīcā naudu nopelnīt nevar, maksājot darbiniekiem algu un pārdodot 50 kafijas. Tautā nav šīs kultūras - nākt un baudīt vakaru, iemalkot vīnu, konjaku, to dara tikai daži. Cilvēkiem ir citas ikdienas vajadzības. KC vajag smuku kafejnīcu, bet tad jādomā, kā uzņēmējus piesaistīt,” saka A.Melders.
Maruta Kauliņa domes sēdē vērsa uzmanību, ka KC kafejnīcas pakalpojumiem tomēr jābūt augstā līmenī. “Ja esi nopircis pasākuma biļeti par 20-30 eiro, atnācis uz ekskluzīvu vietu, bet kafejnīcā ir produkcija, kas vizuāli izskatās nekāda, tad negribas šādu vietu apmeklēt. Vajadzētu padomāt, kādas kvalitātes pakalpojumu kafejnīcā sniedz,” pauda M.Kauliņa. A.Dukulis skaidroja, ka šā brīža izbraukuma tirdzniecība kafejnīcas telpās ir tikai pagaidu variants, līdz izsolē atradīs pastāvīgu telpu nomnieku.

— Līga Vīksna

“Izmantojām iespēju tirgoties divos Kultūras centra koncertos - “Labvēlīgā tipa” un Raimonda Paula koncertā. Iespējams, drīzumā būsim arī vēl citos. Vai bija vērts? Noteikti! Apmeklējums bija labs, it īpaši piektdien, jo tas koncerts bija ar starpbrīdi. Neuzskatu, ka KC kafejnīcā var strādāt ar zaudējumiem. Tiesa, mūsu darbības virziens vairāk ir bāra pakalpojumi, izklaide naktīs, nevis kafejnīca. Piedāvājām alkoholiskos dzērienus, kūciņas, varbūt vajadzēja ko vairāk. Uzskatu, ka SIA “R un R Plus” to noteikti iepriekš izdarīja daudz labāk nekā mēs. Mēs strādājam citā līmenī, tādēļ šobrīd ir grūti pateikt, vai ir vērts pūlēties, lai arī mēs piedalītos telpu izsolē. Šobrīd mūsu prioritāte ir iekārtot kluba “Cita opera” jaunās telpas. Tomēr jaunās izsoles nosacījumus papētīšu un pārdomāšu, bet KC un uzņēmēja iekšējās nesaskaņas mūs neinteresē. SIA “R un R Plus” ir izveidojies savs atbalstītāju loks, tādēļ saņēmām arī kritiku par savu piedāvājumu KC kafejnīcā, bet bija arī pozitīvas uzslavas.”

*Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

"Alūksnes Ziņu" projekta raksti