Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ūdens un kanalizācija maksās dārgāk

Nākamgad Gaujienas, Trapenes un Apes iedzīvotājiem par ūdens piegādi un kanalizācijas notekūdeņu novadīšanu būs jāmaksā vairāk. Saimniecībās, kurās ir ūdens skaitītāji, kāpums būs 25 procenti, savukārt saimniecībās, kurās skaitītāju nav – pat 50 procenti.

“Iepriekš apstiprinājām izmaksas, tagad jāapstiprina tarifs. Tarifu neesam mainījuši kopš 2015.gada sākuma, un reālo izmaksu aprēķināšana rāda, ka tarifs nesedz izmaksas. Likt maksāt faktiskās izmaksas nevaram, jo kāpums iedzīvotājiem būs par lielu. Mums jāvienojas, cik liels būs šis palielinājums,” skaidroja domes priekšsēdētājs Jānis Liberts. Kopš iepriekšējo tarifu apstiprināšanas ir palielinājušies ieguldījumi pamatlīdzekļu bāzes atjaunošanā, paaugstinājušās izmaksas transportam, personālam, elektrībai, ūdens un notekūdeņu analīzēm, citiem tehniskajiem darbiem.

Deputāti bija vienisprātis, ka palielināt tarifu līdz reālajām izmaksām nevajadzētu. Deputāti ierosināja divus scenārijus: katrā pagastā tarifu palielināt par 25 procentiem vai ieviest vienotu vidējo tarifu - izrēķināt vidējo cenu, ko palielināt par 25 procentiem. “Kādreiz jau runājām, ka novadā vajadzētu visiem vienu tarifu, šī būtu iespēja tādu ieviest. Citādāk mēs atgriežamies pie tā, ka katrs pagasts dzīvo pats par sevi. Strādājam visi no viena budžeta, bet dalām cilvēkus, kurš kur dzīvo. Es uzskatu, ka jāizlīdzina visiem vienādi,” teica deputāts Andris Rubins. Arī deputāts Ivars Kalniņš bija par vienoto tarifu. “Pašvaldība tāpat dotēs. Kāda starpība, cik dotēs?” viņš teica.

Izrēķinot vienoto tarifu, atklājās, ka kādā pagastā patērētājiem būtu jāmaksā vairāk, nekā ir reālās izmaksas. Par notekūdeņu apsaimniekošanu būtu jāmaksā 0,75 eiro par kubikmetru (bez PVN) un ūdensapgādi – 0,56 eiro par kubikmetru (bez PVN). “Pagastos izmaksu atšķirtības ir lielas. Ja pielīdzinās visiem vienādi, vislielākie cietēji būs Trapenes iedzīvotāji, kuriem pieaugs maksa vairāk nekā citiem. Jā, esam dotējuši un to darīsim, bet, palielinot tarifu, samazināsim dotācijas starpību,” teica J.Liberts.

Deputāti vienojās pagaidām vēl neieviest vienoto tarifu un pie jautājuma atgriezties pēc gada, kad būs sākusi strādāt pašvaldības aģentūra “Komunālā saimniecība”. “Tad būs gadu nostrādājusi aģentūra un, iespējams, faktiskās izmaksas būs nedaudz citādas. Tad skaidrības būs vairāk,” teica J.Liberts. Aģentūras direktors Gundars Pihlis piekrita, ka komunālās izmaksas varētu mainīties. “Šobrīd vienotais tarifs būtu netaisnīgs. Domāju, ka jāatstāj dalītais tarifs pa teritorijām,” teica G.Pihlis.

Deputāti lēma, ka no 1. janvāra atbilstoši ūdens skaitītāja rādījumam Apes pilsētā un pagastā klientiem maksa par ūdens piegādi būs 0,63 eiro (kubikmetrā), bet maksa par kanalizācijas notekūdeņu novadīšanu būs 0,83 eiro (kubikmetrā). Gaujienas pagastā par ūdens piegādi būs jāmaksā 0,65 eiro, bet par kanalizācijas notekūdeņu novadīšanu – 0,83 eiro. Trapenes pagastā par ūdens piegādi būs jāmaksā 0,40 eiro, bet par kanalizācijas notekūdeņu novadīšanu – 0,59 eiro. Tarifos nav ietverts pievienotās vērtības nodoklis. Apes pilsētas un Apes pagasta daudzdzīvokļu ēkās ar centralizēto ūdens piegādi un kanalizāciju, ja nav skaitītāja, attiecīgi uz vienu iedzīvotāju jāmaksā 2,84 eiro un 3,74 eiro, Gaujienas pagastā - 2,93 eiro un 3,74 eiro, Trapenes pagastā - 1,80 eiro un 2,66 eiro.

Jau iepriekšējās komitejas sēdēs deputāti runāja par lielajiem ūdens zudumiem un diskutēja, kā risināt problēmu. Kā viens no ūdens zudumu iemesliem tika minēts tas, ka dažās saimniecībās nav uzlikti ūdens skaitītāji un tur maksā nevis par patērēto, bet konkrētu noteiktu summu, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi. Lai rosinātu pieslēgt skaitītājus un maksāt par patērēto, deputāti lēma savrupmājās, ēkās, kurās nav uzstādīti ūdens padeves skaitītāji, noteikt maksimālo ūdens piegādes daudzums atbilstoši būvnormatīviem. Apes pilsētā un Apes pagastā par centralizēto ūdensapgādi un kanalizāciju (ar vannām un dušām) uz vienu cilvēku būs jāmaksā 6,75 eiro par ūdeni un 8,91 eiro par kanalizāciju, Gaujienas pagastā - attiecīgi 7,02 eiro un 8,99 eiro, Trapenes pagastā - 4,32 eiro un 6,39 eiro.

"Alūksnes Ziņu" projekta raksti