Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Alja” tiekas ar makšķerniekiem

Pēc Tiesībsarga biroja saņemtā atzinuma un norādēm uz to, ka Alūksnes novada pašvaldībai nebija tiesību saistošajos noteikumos par licencēto makšķerēšanu Alūksnes ezerā noteikt ierobežojumus lomā paturamo zivju skaitam personām, kas vecākas par 65 gadiem, pašvaldības aģentūra “Alja” pagājušajā ceturtdienā uz tikšanos aicināja makšķerniekus. Pārrunāja radušos situāciju un centās tai rast risinājumu.
“Alūksnes Ziņās” jau rakstījām, ka pie tiesībsarga vērsās Alūksnes novada pensionāru un invalīdu - makšķernieku grupa un alūksnietis Herberts Rudzītis šopavasar, paužot neapmierinātību par Alūksnes novada pašvaldības 2016.gada 22.decembra saistošajiem noteikumiem “Par licencēto makšķerēšanu Alūksnes ezerā”. Pērn decembrī deputāti apstiprināja aģentūras “Alja” izstrādātos noteikumus, kas paredz, ka tagad personas, kuras vecākas par 65 gadiem un kurām piešķirta bezmaksas licence, drīkst paturēt lomā tikai vienu līdaku, zandartu, sīgu un vienu zuti, savukārt tie, kuriem ir maksas licence – pa trim zivīm no katras sugas. Tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu un rosināja Alūksnes novada domi ne vēlāk kā līdz šā gada 1.decembrim veikt grozījumus minētajos noteikumos un atcelt prettiesiski noteikto ierobežojumu bezmaksas licenču īpašniekiem.

Grib tā, kā kādreiz
Makšķernieks un viens no iesnieguma autoriem alūksnietis Jurijs Jevdokimovs pēc sapulces “Alūksnes Ziņām” norāda – sapulce bija diezgan kupli apmeklēta, daudzi makšķernieki pauda viedokli. ““Alja” piedāvāja samazināt licenču cenu pensionāriem un invalīdiem, ļaujot tad arī pensionāriem lomā paturēt pa trim zivīm kā pārējiem makšķerniekiem. Makšķernieki, kas piedalījās sapulcē, tam iebilda un, balsojot par šādu priekšlikumu, to neatbalstīja, joprojām uzstājot, lai pensionāriem un invalīdiem Alūksnes ezerā būtu bezmaksas licences un lomā varētu paturēt pa trim zivīm – līdakas, zušus un zandartus. Lai būtu tā, kā kādreiz! “Alja” centās atrunāties, norādot, ka jāmaksā par licencēm, lai varētu atražot zivju resursu, bet makšķernieki taču redz, ka līdaku un zandartu mazuļi, ko “Alja” laiž ezerā, te neizdzīvo un iet bojā. Jautājām, kādēļ arī šodien nevar darīt tā, kā agrāk, kad tika slaukti Alūksnes ezera līdaku ikri, uz vietas inkubēja un pavairoja. Saņēmām atbildi, ka tā darīt neatļaujot Zemkopības ministrija. Un tā vienmēr – lai lobētu zivju audzētavas, kaut ko neatļauj,” saka J.Jevdokimovs.

Sāpīgs jautājums
Makšķernieki ierosināja “Aljai” drīzumā sasaukt sapulci, pulcinot kopā visus makšķerniekus, ne tikai iesnieguma autorus, lai pārrunātu aktualitātes un uzklausītu makšķernieku ieteikumus, pretenzijas. “Cilvēkiem šis jautājums ir ļoti sāpīgs. It īpaši invalīdiem, kuri saņem 150 eiro mēnesī – ko viņš vēl var maksāt par licenci? “Aljas” nostāja ir, ka jāmaksā tomēr visiem. Tad redzēs, ko beigās izlems. “Alja” atzīst to, ka līdz ar jaunajiem noteikumiem ir pārkāpts vienlīdzības princips, bet argumentē, ka pašvaldībai ir tiesības regulēt licenču cenu,” saka J.Jevdokimovs.

Vienlīdzība pret vienlīdzību
Aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis uzsver – aģentūra uzklausīja iesnieguma autoru domas par to, kādēļ vērsušies pie tiesībsarga, un pārrunāja, ko darīt, lai kaut ko mainītu. “Cik es nopratu no šīs tikšanās, tad makšķerniekiem nav vienprātības, jo ir makšķernieki, kuriem viedoklis ir mainījies. Šobrīd daļa pensionāru ir jau gatavi maksāt par licenci samazinātu maksu. Uzklausījām makšķernieku domas, kāds viņiem būtu pieņemamākais risinājums. Vairākums atzina, ka vēlas makšķerēt ar bezmaksas licenci, paturot lomā tādu pašu skaitu zivju kā makšķernieki, kuri makšķerē ar maksas licenci. Vērsu uzmanību, ka šādi tad mēs nesaglabāsim vienlīdzības principu starp maksātājiem un nemaksātājiem – radīsies cita veida nevienlīdzība. Turklāt tas neatbilst labas pārvaldības principiem,” skaidro M.Lietuvietis.

Ne vairāk kā pusi
“Alja” tagad gatavos grozījumus noteikumos par licencēto makšķerēšanu Alūksnes ezerā un jau nākamnedēļ sūtīs tos izvērtēšanai Zemkopības ministrijai. Pēc tam noteikumu projektu skatīs Alūksnes novada domes deputāti. Paredzams, ka šogad izmaiņas spēkā vēl nestāsies – visticamāk, tas būs ar nākamo gadu.
“Lai nezaudētu mēnesi laika, pareizāk ir noteikumus vispirms sūtīt saskaņot ministrijai. Tad aģentūra sniedz skaidrojumu domes komitejā, kur izvērtē, vai izmaiņas akceptē vai vēl kaut ko maina un atkal saskaņo ar ministriju. Lai saglabātu vienlīdzības principu, pensionāriem tiks paredzēta samazināta maksa par licenci. Tas varētu būt 30 līdz 50 procentu samazinājums. Bet nevajadzētu aizmirst arī visus pārējos makšķerniekus, kuri pērk licences par pilnu maksu, jo arī viņi vēršas aģentūrā un vēlas vienlīdzību gan maksā, gan lomā paturamo zivju skaitā,” saka M.Lietuvietis.

*Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

"Alūksnes Ziņu" projekta raksti