Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zems asinsspiediens

Nespēks, reizēm kāds reibonis un visaptverošais vārds “švakums” var liecināt par daudz ko, tai skaitā zemu asinsspiedienu. Pats par sevi tas varbūt nav dikti kaitīgs un nāk līdzi kā neizbēgams mantojums no paaudzes paaudzē. Svarīgāk, vai tas ikdienā netraucē un nerada diskomfortu, vai organisms spēj ātri atgūties pēc šāda “švakuma” brīža.

Iepazīt seviJa ir aizdomas par problēmām ar asinsspiedienu, der savlaikus painteresēties, vai tuvumā ir kāda aptieka, ārstu prakse, kur varētu veikt nepieciešamos mērījumus. Dažviet tos veic bez maksas. Ja sūdzības atkārtosies, pie ārsta varēsiet iet jau ar zināmu izmeklējumu priekšvēsturi. Galva var reibt gan pie paaugstināta, gan pazemināta spiediena, atgādina ģimenes ārste Sarmīte Veide. Tāpēc vērts sevi iepazīt – ne velti ārsti mēdz jautāt “vai jums tā ir kādreiz bijis” un “kad jūs tā jūtaties”. Tas palīdz izsekot iespējamiem cēloņiem un vispārējam veselības stāvoklim. Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertonija ir plašāk izplatīta, taču pastāv arī hipotonija jeb pazemināts spiediens. Nevajadzētu aizrauties ar standartizētiem cipariem, kas laiku pa laikam pavīd masu medijos. “Nav tāda abstrakta normāla spiediena, ir jāņem vērā vecums, anamnēze, pašsajūta. Tāpēc labāk aprunāties ar ģimenes ārstu – viņš izvērtēs visus apstākļus. Reizi gadā uz vizīti jāatnāk kaut vai profilakses nolūkos, tieši lai pārrunātu dažādus jautājumus,” ieteic S. Veide. Jautājumi šādai vizītei var krāties kaut vai mēnesi iepriekš, vislabāk rakstiski, jo atmiņa pieviļ biežāk, nekā gribētos. 
Bez analīzēm nevarZems asinsspiediens var izpausties kā nespēks, nogurums, apātija, uzbudināmība, sirdsklauves, baiļu sajūtas, kā arī reiboņi un ņirboņa gar acīm, it īpaši pēc straujas kustību maiņas, pieceļoties no gultas. Tas var būt saistīts arī ar emocionālu pārdzīvojumu. Tieši tāpat kā augsts spiediens. Svarīgi, vai organisms pats spēj to stabilizēt. Ja nespēj, jāmeklē cēlonis. Par asinsrites traucējumiem var domāt, ja ir mūždien salstošas plaukstas un pēdas, bāla āda, tieksme žāvāties. Ja ir zems asinsspiediens, lielākie draudi ir nepietiekama apasiņošana, smadzeņu apgāde ar skābekli. Tāpēc ir tik svarīgi sekot asinsspiedienam grūtniecības laikā, lai tas būtu pietiekams un auglis saņemtu visu nepieciešamo. Kustības un pastaigas svaigā gaisā ir veselīgākais “spiediena cēlājs”. Nespēks un reiboņi var liecināt par dzelzs trūkumu organismā, anēmijas risku, nepietiekamu uzturu vai kādu iekaisumu, infekcijas slimību, bet par to varēs spriest tikai pēc asins analīžu veikšanas vai papildu izmeklējumiem. 
Mērīt pareizi“Cilvēkam mājās liekas, ka ir zems spiediens. Viņš aiziet līdz ārstam – spiediens normāls. Bet tas normalizējies kustību rezultātā, varbūt mazliet satraukums no ārsta. Svarīgi ir spiedienu mērīt pareizi. Līdzīgi – cilvēks mājās pats sev mēra spiedienu, pārdzīvo par rezultātu, bet varbūt viņš ko dara nepareizi. Varbūt aparātam baterijas nosēdušās,” klāsta ģimenes ārste. Tikpat raksturīgs gadījums – atskrien ar galvassāpēm un sūdzībām par augstu spiedienu, mērot izrādās, ka tiešām augsts. Taču parunājot, nomierinoties uzrādās citi cipari.  Ja ikdienā nepieciešams kontrolēt asinsspiedienu un cilvēks vēlas pats iegādāties mēraparātu, noteikti pirms tam jāaprunājas ar ārstu, kādu labāk pirkt un kā mērīt. Padomu var sniegt arī farmaceits aptiekā. Par precīzāko uzskatītais mehāniskais dzīvsudraba tonometrs, kam pukstu saklausīšanai nepieciešams arī stetoskops, vairs nav nopērkams, tāpat kā dzīvsudraba termometri.S. Veide uzsver, ka nevajag kautrēties paņemt aparātu līdzi pie ār­sta, nodemonstrēt, kā notiek mērīšana, un veikt kontrolmērījumu ar ārsta aparātu. Ja cilvēkam ir pro­blēmas ar asinsspiedienu, viņš jāapmāca to mērīt, līdzīgi kā visu nepieciešamo iemāca diabētiķiem. Jāņem vērā, ka ir dažāda apkārtmēra manžetes, svarīgi, cik augstu novieto roku, un citas nianses.

Veselība