Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ko iesākt pēc neplānotas darba zaudēšanas?

Ja kādu iemeslu dēļ cilvēks tiek atlaists no darba, tas vienmēr ir finansiāli smags trieciens, jo tad patstāvīgie ienākumi samazinās vai pat pilnībā zūd uz nenoteiktu laiku. Ja ātri vien tiek atrasts jauns darbs, viss ir kārtībā, taču šāda situācija var arī ievilkties un tad parasti tiek veikts nebanku kreditoru salīdzinājums, lai atrastu kreditorus, kas būs gatavi aizdot naudu cilvēkam bez patstāvīgiem ienākumiem. Aizdevumi, protams, šādā gadījumā visu padara vēl ļaunāku un finansiālā situācija tiek sabojāta uz ilgu laiku. Lai šāds scenārijs jūs nepiemeklētu, ir jāzina, kāds ir pareizs rīcības plāns, negaidīti zaudējot dabu.

  1. Ziniet savas tiesības

Ļoti svarīgi ir zināt savas tiesības atlaišanas gadījumā. Pirmkārt, jau vajadzētu uzzināt, vai atlaišana vispār bijusi tiesiska un vai darba devējs to drīkstēja darīt. Ja tomēr esat atlaists tiesiski, jums var būt tiesības uz pabalstu. Ja vien pie atlaišanas neesat vainīgs jūs pats, darba devējam ir pienākums jums izmaksāt pabalstu attiecīgi darba stāžam konkrētajā uzņēmumā. Tāpat, ja esat strādājis ar darba līgumu un veicis sociālās iemaksas, varat pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, jo maksā vairāku mēnešu garumā pēc darba zaudēšanas. Ja varat saņemt minētos pabalstus, tad darba zaudējumu pārdzīvot noteikti būs vieglāk, vismaz sākumā.

  1. Izstrādājiet taupības plānu

Tomēr jaunā darba meklējumi var arī ievilkties. Uz to ir jābūt gatavam un jau sākotnēji ir jāizstrādā taupības plāns. Tā kā situācija šajā brīdī ir visai nestabila, taupības plānam vajadzētu būt visai striktam. Tas nozīmē, ka jāatsakās no pilnīgi visa liekā, kā arī jāmēģina ietaupīt uz svarīgākajām izdevumu kategorijām. Par izklaidēm, luksusa precēm un citām dārgām lietām uz kādu laiku noteikti pilnībā jāaizmirst. Ja iespējams, arī, piemēram, uz transportu, televīziju, telekomunikācijas pakalpojumiem un citām lietām, kas mūsdienās ir visai nepieciešams, vajadzētu mēģināt taupīt. Ja bezdarba periods ievelkas ļoti ilgi, tad taupības plānam jākļūst arvien stingrākam un varbūt pat jāmēģina pārdot kādas savas mantas vai pārvākties uz lētāku dzīvesvietu.

  1. Cītīgi meklējiet darbu

Protams, pats svarīgākais ir cītīgi meklēt jaunu darbu. Tas nozīmē ne tikai ieskatīšanos darba sludinājumu portālos un vizītes Valts nodarbinātības aģentūrā, bet arī aktīvu darba meklēšanu pa visiem iespējamajiem kanāliem. Mūsdienās liela daļa cilvēku darbu atrod tieši caur draugiem un paziņām, tāpēc tam vajadzētu būt galvenajam informācijas un darba piedāvājumu avotam. Nereti labākie darba piedāvājumi nemaz līdz sludinājumu portāliem netiek, tāpēc nekautrējieties citiem vaicāt par to, vai viņi nezina, kur ir brīvas vakances. Iespējams, šādā veidā, ātri vien atradīsiet līdzvērtīgu darbu vecajam, vai pat vēl labāku.

  1. Gūstiet jaunas iemaņas

Ja ar darba meklēšanu tomēr nevedas tik raiti kā gribētos, ir jāizmanto laiks lietderīgi un jāgūst jaunas zināšanas un prasmes. Nereti iespējas atrast darbu savā jomā ar laiku samazinās, jo bezdarba periodā nozarē daudz kas var mainīties. Lai neatpaliktu, ir jāmācās un jāapgūst jaunas iemaņas. Tas ļaus atrast darbu arī pēc ilgāka perioda, turklāt, jaunās iemaņas arī cels jūsu kvalifikāciju. Apmeklējiet dažādus kursus, seminārus, vai pat strādājiet brīvprātīgajā darbā. Profesionālajā karjerā tas nāks tikai par labu, turklāt nebūs jāsēž mājās un jādomā drūmas domas.

  1. Atrodiet pagaidu darbu

Ja darbu atrast neizdodas arī pēc vairākiem mēnešiem, noteikti ir jāmeklē kāds ienākumu avots, jo pabalsti netiek maksāti mūžīgi un arī taupīšanai ir robežas. Kā pagaidu darbu varat uzņemties jebko – strādājiet par pārdevēju, apkopēju, trauku mazgātāju, istabeni utt. Nav svarīgi, kāds ir ieņemamais amats un kāda ir jūsu kvalifikācija, bet gan tas, cik daudz varat nopelnīt un cik ātri uzsākt darbu. Šajā gadījumā gan jāņem vērā tas, lai pagaidu darbs netraucētu īstā darba atrašanai. Jum jau iepriekš jāatrunā, lai jūs varētu brīvi tikt uz visām darba intervijām, kā arī pamest darbu jebkurā brīdī, kad tas nepieciešams.

Darba zaudējums nekad nav patīkams, taču tikai no jums ir atkarīgs, vai tas pārvērtīsies par īstu traģēdiju, vai arī būs īss pārmaiņu periods, kurā varbūt mazliet vairāk jāsavelk josta. Ja ņemsiet vērā visu iepriekš minēto, ātri vien izķepurosieties un jūsu finansiālā situācija ātri vien atgriezīsies vecajās sliedēs. Citus noderīgus padomus jums dos kredītu salīdzinātājs Compeuro.

Reklāmraksti