Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas būtu jāzina par gudrības zobu ekstrakciju

Par gudrības zobiem mēs bieži vien pat nenojaušam līdz mirklim, kad tie sāk sagādāt mums nepatikšanas. Kādos gadījumos gudrības zobus rauj ārā un kas par tiem būtu jāzina? Šoreiz atbildi mums palīdzēs rast Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība.


Kas ir gudrības zobi?


Gudrības zobi jeb astotie zobi ir tie, kas šķiļas pēdējie. Parasti tas notiek 17 līdz 25 gadu vecumā. Dažreiz var izšķilties visi 4 gudrības zobi, citreiz 2 vai 3, retāk - tie neizšķiļas vispār. Šī īpatnība ir saistīta ar evolūciju. Cietas barības košļāšana veicina žokļu augšanu un attīstību. Cilvēka ēdienkarti nomainīja mīkstāka pārtika un rezultātā zokļi vairs neattīstās pietiekoši, lai būtu vieta gudrības zobiem. Savukārt vietas trūkums žoklī noved pie šķilšanās problēmām.


Kādos gadījumos ir jāveic gudrības zobu ekstrakcija?


Smaganu iekaisums. Bieži vien gudrības zobs izšķiļas tikai daļēji un tam apkārt veidojas smaganu kabata. Tā ir grūti kopjama, jo ar parastu zobu birsti tai praktiski nav iespējams piekļūt. Smaganu kabatā sakrājas ēdiena paliekas, kas kalpo par labvēlīgu vidi baktērijām. Tādos gadījumos zobs sāk bojāties un smagana iekaist.


Sāpes un spiediens uz 7. zobu. Gadās, ka vietas trūkuma dēļ, gudrības zobs var izaugt šķībi. Tas rada spiedienu uz blakus esošiem zobiem un var radīt sakodiena deformāciju.


Kariozs gudrības zobs. Gudrības zobi atrodas grūti aizsniedzamās vietās līdz ar to, tos ir grūti iztīrīt. Tieši ierobežotas pieejamības dēļ gudrības zobu ārstēšana bieži vien ir neiespējama, tāpēc bojātus gudrības zobus parasti ekstrahē.


20190718-1608-dr-katkevica-zobarstniecib


Kā notiek gudrības zoba raušana?


Kad pacients atnāk pie zobārsta ar sūdzību par gudrības zobu, zobārsts veic rūpīgu mutes dobuma izmeklēšanu. Tālāk seko gudrības zoba ekstrakcija, kuru veic zem vietējās anestēzijas. Ja daļa gudrības zoba atrodas zem smaganas, tad zobārsts atsedz smaganu, lai nodrošinātu piekļuvi šim zobam. Tālākais process ir atkarīgs no zoba anatomijas. Var gadīties, ka zobs būs jāsadala vairākās daļās, kuras vēlāk zobārsts uzmanīgi izņems pa vienai. Pēc operācijas brūce parasti tiek aizšūta, šuves ir jānoņem pēc nedēļas.


Pēc operācijas


Pēc operācijas noteikti būtu jāievēro visas zobārsta rekomendācijas. Tampons uz brūces būtu jātur vismaz 30 minūtes, pēc operācijas 2-3 stundas nedrīkst ne ēst, ne dzert. Pāris dienas aizliegts uzturā lietot karstu un cietu pārtiku. Nedēļu ir ieteicama mutes dobuma skalošana ar sālsūdeni. Kādu laiku vajadzētu izvairīties no sportošanas, pirts apmeklējumiem un rūgstošu dzērienu lietošanas. Kā arī būtu jāatceras, ka aptuveni nedēļu pēc operācijas var būt sāpes un pietūkums izrauta zoba rajonā.


Nobeigums

Gudrības zoba ekstrakcija ir sarežģīta procedūra, taču pieredzējis speciālists ekstrakciju veiks ātri un nesāpīgi. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības personāls specializējas uz sarežģītām gudrības zobu ekstrakcijām. Zobu sāpju gadījumā vēršieties pie mums - mēs palīdzēsim!

Reklāmraksti