Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā taupīt naudu, turpinot dzīvot kā līdz šim?

Daudziem cilvēkiem jau vārds “taupība” vien izraisa nelabumu. Tas asociējas ar atteikšanos no visa, kas sagādā prieku un piešķir dzīvei jēgu. Vairumam labāks risinājums šķiet dzīvot no algas līdz algai, jo ārkārtas gadījumos tāpat ir pieejams mikro aizdevums jeb minilån, tomēr šāds dzīvesveids ir ļoti riskants un neparedzamas. Kaut vai nelieliem uzkrājumiem ir jābūt un visu naudu notriekt nedrīkst. Ja izklaides un luksuss jum ir svarīgāks par finansiālo stabilitāti, tad neatsakieties no tā, bet vismaz taupiet uz lietām, kas jums patiešām nekādu labumu nedod. Kā tad iespējams taupīt naudu, neatsakoties no sava dzīvesveida?

1. Izsekojiet, kur paliek jūsu nauda

Vispirms ir jāsaprot, kur tad tieši jūsu nauda paliek. Katram no mums ir sava naudas plūsma un, ja pie tās rūpīgi nepiestrādā, rodas noplūdes. Proti, ja izdevumi netiek pārskatīti un jūs nezināt, kur tieši jūsu nauda kopumā tiek iztērēta, pavisam noteikti daļa no tās aizplūdīs tur, kur nevajag. Ir jāizveido pārskatāms ienākumu un izdevumu saraksts pa dažādām kategorijām. Ienākumiem parasti ir tikai viena kategorija, jo ir tikai viena ienākumu plūsma, taču izdevumu kategorijas ir visdažādākās. Jo sīkākas un precīzākas kategorijas izveidosiet, jo labāk varēsiet izsekot, kur paliek ikkatrs iztērētais eiro. Pēc šī pārskata izveides vien jau noteikti atradīsies kāda izdevumu kategorija, kas šķitīs lieka un bez kuras jūs mierīgi varēsiet iztikt, neko neupurējot.

2. Izpētiet patēriņa lietderīgumu

Tomēr, ne vienmēr izdevumu lietderīgums ir tūlīt manāms. Lielākajās un plašākajās izdevumu kategorijās, kā, piemēram, pārtika, jūs nevarēsiet uzreiz pamanīt, kas ir lieks un kas nē, tāpēc ir jāpiedomā arī pie tā, kur kas tiek izlietots. Jūs noteikti daļu pārtikas neizlietojat un izmetat laukā, tāpēc būtu lietderīgi pierakstīt arī kāds ir izniekota ēdiena apjoms. Balstoties uz to, jūs varēsiet izdarīt secinājumus par turpmāko produktu iegādes produktivitāti un atteikties no tiem pārtikas produktiem, ko tāpat nepatērēsiet. Tāpat, arī, piemēram, komunālo pakalpojumu patēriņš, ne vienmēr ir efektīvs. Piedomājiet pie tā, cik bieži atstājat gaismas ieslēgtas, kad tas nav nepieciešams un cik daudz vampīriskās enerģijas patērējat.

3. Izstrādājiet gudro taupības plānu

Jāsaka gan, ka bez īpašas piedomāšanas, ir grūti ieviest šādu taupību dzīvē, jo ikdienā jau mēs nepiedomājam par to, vai izdevumi būs lietderīgi vai nē. Tāpēc, ir jāizstrādā plāns un jāpieradina sevi piedomāt pie patēriņa. Piemēram, ja runājam par jau pieminētajiem, pārtikas produktiem, ir jāievieš nelielas pārmaiņas tajā, kā tiek plānotas maltītes. Vispirms domājiet par to, kā pietērēt jau iegādātos produktus, nevis ko pirkt no jauna. Tad izdevumi pārtikai ievērojami samazināsies. Izplānojiet arī to, kā aizlāpīsiet citus caurumus savā naudas plūsmā un izstrādājiet jauno budžeta plānu.

4. Pārliecinieties, ka ietaupītā nauda neaizplūst kur citur

Kad plāns ir izstrādāts, grūtākais jau ir aiz muguras, tomēr, ir jāpiedomā pie tā, lai nerastos arvien jaunas naudas noplūdes. Nereti, kad viens caurums tiek aizlāpīts, tam blakus rodas cits, jo nauda vienmēr atrod iespējas sevi īstenot. Lai tā nenotiktu, ir regulāri jāpārskata plāns un jāturpina sekot līdzi savai naudas plūsmai. Ietaupīto naudu labāk būtu uzreiz noguldīt krājkontā, vai vismaz glabāt atsevišķi, lai tā vairs nepiedalītos kopējā naudas plūsmā un jums pār to būtu pilnīga kontrole.

Ne vienmēr taupība saistās ar atteikšanos no kaut kā svarīga. Ir iespējams atteikties tikai no tā, kas patiešām nav vajadzīgs un kas nedod nekādu pievienoto vērtību mūsu dzīvei. Grūtākais ir atrast šos liekos tēriņus un saprast, kā tos izslēgt no naudas plūsmas. Citus noderīgus finanšu padomus lasiet portālā lan247.se.

Reklāmraksti