Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Faktori, kas ietekmē meža cenas

Ja esat meža īpašnieks jau sen, tad visticamākais saprotat gan ieguldījumus, ko mežs prasa, gan ienākumus, ko tas var nest. Bet, ja pie mežu īpašuma esat ticis nesen vai varbūt pat negaidīti (mantojuma vai dāvinājuma rezultātā) viss, kas saistīts ar mežu pārdošanu un pirkšanu, iespējams, jums ir galīgi svešs, bet pats būtiskākais, kas visus, protams, interesē ir jau minētie ienākumi – kā tad mežs var nest peļņu un kas to ietekmē?

MRS Vidzeme, kas jau ilgstoši nodarbojas gan ar mežu pirkšanu, gan mežu vērtēšanu, gan cirsmu pirkšanu, norāda, ka mežs var papildināt jūsu ienākumus trejādi:

  1. Jūs varat pārdot meža īpašumu. Tad cenu ietekmēs ne tikai meža cenas tirgū, bet arī jūsu konkrētā meža rādītāji – piemēram, meža cena par hektāru būs proporcionāli tik liela, cik veci ir koki mežā, jo uzņēmumi, kas pērk mežu, nav ieinteresēti pirkt jaunaudzes, kur nāksies ilgi gaidīt līdz augošie koki pārvērtīsies vērtīgos kokmateriālos. Meža cenu Latvijā ietekmē arī tas, kādos apstākļos koki aug un cik ērti tie ir pieejami – slapjās vietās koki ir ne tikai zaraināki, bet tiem ir arī grūtāk piekļūt ar mežapstrādes tehniku, tāpēc meža cena, ko pircējs jums piedāvās, būs zemāka nekā gadījumos, kad mežā aug gari un mazāk sazaroti koki, kas turklāt atrodas ērti piebraucamā vietā. Arī meža pārdošanas jomā ir tādas kā modes tendences, tāpēc meža cenu ietekmē arī tas, kādas sugas koksnei ir lielāks pieprasījums. Sazinieties ar MRS Vidzeme, lai noskaidrotu, kādu cenu viņi ir gatavi piedāvāt par jūsu meža īpašumu!

  2. Jūs varat pārdot cirsmu – augošu mežu. Ja vēlaties meža īpašumu atstāt sev un pārdot tikai kokus, kas tajā aug, jāsāk ar mežā vērtēšanu jeb tā saucamo dastošanu. MRS Vidzeme piedāvā arī šādu pakalpojumu. Mežu vērtēšana nozīmē, ka tiek apsekota koksnes krāja un izvērtēta reālā situācija mežā, kas mēdz atšķirties no tās, kas minēta mežā inventerizācijas aktos. Arī cirsmas cenu, tāpat kā meža cenu, ietekmē gan koksnes kvalitāte, gan cirsmas atrašanās vieta. Pārdodot cirsmu, noteikti nevajadzētu steigties un piekrist darījumam bez līguma vai tādam, kas sola pēcapmaksu, jo ir svarīgi ne tikai saņemt uzreiz naudu (visu nevis tikai daļu), bet arī vienoties, cik ilgā laikā koki ir jāizcērt.

  3. Jūs varat pārdot sagatavotus kokmateriālus – šis process, protams, nes vislielāko peļņu, taču prasa arī vislielākos ieguldījumus, kā arī te nepieciešami pieredzējuši darba veicēji, tāpēc iesācējiem ar to nevajadzētu steigties!

Reklāmraksti