Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

C hepatīts - kādas ir pazīmes?

C hepatīts tiek uzskatīts par vienu no smagākajām aknu slimībām, kas norit ilgi un rada postošas sekas visai cilvēka veselībai. Ja šobrīd domājat, vai slimība nav piemeklējusi pašu vai tuvinieku, aicinām apskatīt izplatītākos simptomus un arī uzzināt par iespējam veikt bezmaksas analīzes visā Latvijā.


Kas ir C hepatīts?


C hepatīts ir akūta (īslaicīga) vai hroniska (ilglaicīga) vīrusu infekcijas slimība, kas izpaužas ar aknu audu bojājumiem. C hepatīts izplatās ar inficētām asinīm, tām nokļūstot zem ādas vai gļotādas. Retāk ar šo hepatīta veidu inficējas seksuālās transmisijas (dzimumsakaru) ceļā. Pat 80% gadījumu C hepatīts pāriet hroniskā formā, tomēr simptomi ir visai grūti atpazīstami un var būt ilgstoši nepamanāmi.

Kādi ir C hepatīta simptomi?


Slimības ārstēšanu apgrūtina tas, ka lielai daļai C hepatīta inficēto cilvēku nav nekādu veselības traucējumu. Tikai ceturtajai daļai no šīs slimības cietušo cilvēku parādās ādas un acu gļotādas dzelte. Tomēr, par inficēšanos ar C hepatītu var liecināt:


 • svara pazemināšanās

 • apetītes pasliktināšanās

 • muskuļu vājums un nogurums kopumā

 • muskuļu un locītavu sāpes

 • trulas sāpes vēderā

 • spiedošas sāpes krūšu kurvja labajā pusē, zem ribām

 • visa ķermeņa ādas un acu gļotādas dzelte

 • palielinātas aknas un liesa

 • caureja, vemšana


Kā diagnosticē C hepatītu?


C hepatīta testu veic laboratoriski pētot cilvēka nodoto asins analīzi. C hepatīta vīruss var būt gan akūts (parādās īslaicīgi), gan hronisks (neizzūd ilgā laika periodā). Laboratoriskajos testos C hepatīta gadījumā uzrādās palielināts ALAT līmenis, specifiskie marķieri (AntiHCV, HCV-RNA).


HIV profilakses punktos visā Latvijā ir iespējams anonīmi un bez maksas nodot asins analīzes un saņemt B un C hepatīta testu rezultātus. Šeit pieejams HIV profilakses punktu saraksts un karte - https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/hiv-profilakses-punkti. Visos HIV profilakses punktos bez maksas un anonīmi var saņemt konsultācijas par infekciju slimībām (HIV, C un B hepatīts, kā arī seksuāli transmisīvās infekcijas). Šajos punktos var arī bez maksas veikt HIV, B un C hepatīta, sifilisa eksprestestus.


Ko darīt, ja radušās aizdomas par inficēšanos ar C hepatītu?


Pats pirmais ieteikums ir griesties pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs veikt vajadzīgās analīzes. Gadījumā, ja C hepatīta diagnoze apstiprināsies, hepatologs (aknu slimību ārsts) noteiks aknu bojājumu līmeni. Tāpat varat doties uz jebkuru no HIV profilakses punktiem, nodot analīzes bez maksas un iegūt skaidrību par to, vai esat inficējies.


Kā norit ārstēšana?

Lai arī pasaulē nav radīta profilakses vakcīna pret C hepatītu, ir būtiski inficētajiem cilvēkiem vakcinēties pret A un B hepatītu. Tādējādi var novērst citu hepatīta infekciju risku, kā arī pēc iespējas attālināt aknu cirozes un vēža rašanos. Hronisku C hepatītu ārstē ar speciāliem pretvīrusu preperātiem. Ārstēšanas kurss ierasti ir 6 līdz 11 mēnešus ilgs.


Kā izvairīties no inficēšanās ar C hepatītu?


 • Tā kā galvenais C hepatīta pārmantošanas veids ir asins ceļā, tad īpaša piesardzība jāievēro nodarbojoties ar seksu (jālieto prezervatīvi), kā arī lietojot kopīgus medicīnas un kosmetoloģijas rīkus.

 • Jūsu veselībai drošākais ceļš ir nelietot kopīgus skuvekļus, šķēres, zobu birstes un citus rīkus, kurus lietojot var saskarties ar citu cilvēku asinīm.

 • Ieteicams izvairīties veikt skaistumkopšanas procedūras (manikīrs, tetovējumi, pīrsings) salonos, kuros nevar pārliecināties par higiēnas un dezinfekcijas prasību ievērošanu.

 • Nekad nelietot kopīgas šļirces, adatas u.c. šāda veida līdzekļus.

 • Vakcinēties pret A un B hepatītu.


C hepatīts pasaulē


 • Aptuveni 700 000 cilvēku pasaulē ik gadu mirst no C hepatīta izraisītām aknu problēmām.

 • C hepatīta atšķirīgums ir tā ilgais inkubācijas periods. Nereti cilvēki pat 10 gadus nezina, ka ir inficējušies un šajā laikā var netīšām turpināt inficēt arī citus cilvēkus.

 • Līdz par 20% inficēto cilvēku izveseļojas pēkšņi, organismam pašam uzvarot vīrusu. Augstākais inficēto skaits ir Ēģiptē, Āzijā un Āfrikā - pat vairāk nekā 8% iedzīvotāju.

 • Eiropā augstākie saslimstības rādītāji ir Rumānijā (4% iedzīvotāju), kā arī Turcijā un Itālijas dienvidos.

 • Vismazāk ar C hepatītu slimo Skandināvijā, Beļģijā, Nīderlandē, Īrijā. Šajās valstīs ar šo vīrusa izraisīto slimību sirgst mazāk par 1% dzīvojošo   

Reklāmraksti