Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pagarina meža cūku medību termiņu

Vēl joprojām Latvijā nav sniega un meža cūku medības bija apgrūtinātas, tāpēc Valsts meža dienests līdz februāra beigām nolēmis pagarināt meža cūku medību termiņu.

Vēl joprojām Latvijā nav sniega un meža cūku medības bija apgrūtinātas, tāpēc Valsts meža dienests līdz februāra beigām nolēmis pagarināt meža cūku medību termiņu.
"Lēmums pieņemts neraksturīgo laika apstākļu dēļ, kas daudziem mednieku kolektīviem radījis problēmas," skaidro Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Jānis Baumanis," turklāt meža cūku populācija ir visai liela, un daudzviet šie dzīvnieki ir tik lielā skaitā, ka vasarā nopietni apdraud lauksaimniecību.
Nedrīkst biedēt "dāmas"
Tomēr medniekiem jāņem vērā, ka visu sugu dzīvnieku mātītes jau ir grūsnas. Valsts meža dienests šobrīd nedrīkst aizliegt noteiktus medību veidus, un tāpēc nevaram strikti noteikt, ka jāatturas no dzinēju medību rīkošanas un jāmedī tikai uz gaidi. Tomēr mēs iesakām rūpīgi izvērtēt dzinēju medību rīkošanas taktiku. Meža dzīvniekus nevajadzētu aktīvi tramdīt, jo tas var radīt nevēlamas sekas ne tikai meža cūku populācijai, bet pilnīgi visiem meža zvēriem. Dzenot mastos, nevajadzētu izmantot spēcīgus dzinējsuņus, piemēram, laikas, no kuriem meža dzīvniekiem ir grūti aizbēgt.
Ja uzsnigs sniegs, ļoti rūpīgi jāpēta pēdas un jācenšas medīt tajās vietās, kur pulcējas sivēni un kuiļi, saudzējot sivēnmātes. Labāk izvēlēties gaides medības, medījot no tornīšiem, kad var labi aplūkot dzīvniekus un izlemt, kurš šaujams, bet kurš saudzējams. Turklāt, medījot šādā veidā, dzīvniekus tik ļoti nesabiedē, un viņi nepamet apvidu, kur līdz tam mituši. Ja sniega tomēr nebūs, jāizmanto pilnmēness naktis, jo meža cūkas no biezokņiem iznāk ļoti vēlu un ir ļoti grūti saskatāmas.
Jāsāk laikus
Meža cūkas drīkst medīt no 1.maija līdz 31.janvārim. Siltas ziemas var kļūt par biežu parādību, tāpēc vajadzētu labāk plānot meža cūku medības un neatlikt tās uz pēdējo brīdi.
Katru gadu individuāli jāizvērtē, cik ātri pieaug tā gada sivēni un kad viņus lietderīgi sākt medīt. Jau kopš meža cūku medību sezonas sākuma nevajadzētu aizmirst pērnā gada sivēnus, kuri pa gadu jau krietni paaugušies. Augustā un septembrī tieši sivēnu medības lauksaimniecības kultūru postījumu vietās meža cūkas visvairāk atbaida no laukiem. Turklāt jaunie dzīvnieki parasti nodara vislielāko postu.
Gaidāmas izmaiņas
Valsts meža dienests plāno šāgada laikā panākt izmaiņas medību noteikumos, lai jau ar 2008.gada medību sezonu meža kuiļus un sivēnus varētu medīt visu gadu. Savukārt meža cūku dzinēju medības notiktu, kā ierasts - no 1.oktobra līdz 31.janvārim.
J.Baumanais pagaidām atturīgi komentē, kā meža cūku populāciju varētu ietekmēt silta ziema.
"Šādu ziemu vieglāk pārlaist jebkuram meža dzīvniekam, viņš saka. "Iespējams, sivēnu metieni varētu būt lielākam skaitam jauno sivēnmāšu, kurām aukstākās ziemās tādu nebija. Taču to, kāda ir situācija, varēs uzzināt tikai pavasarī.Problēmas varētu būt mežkopjiem. Zvēriem ir daudz sulīgās barības, tāpēc tiem vairāk nepieciešamas arī šķiedrvielas - koku un krūmu zari. Tāpēc pastiprināti varētu tikt postītas jaunaudzītes.
***
Alūksnes rajona virsmežniecības virsmežziņa vietnieks Laimonis Kļaviņš secina, ka rajona mežos cūku ir daudz, tāpēc medniekiem jāgādā par to skaita samazināšanu, lai neciestu zemnieku lauki.
Šāda situācija nav nekas īpašs, arī iepriekš ir bijusi pagarināta sezona, tiesa - par īsāku laiku. Pašlaik nomedīti ir ne vairāk kā 20 procenti meža cūku limita.
Mednieku kolektīva "Silamala" vadītājs Gunārs Kļaviņš informē, ka šajā sezonā nomedīta tikai viena meža cūka un divi sivēni. Laika apstākļi un kāzu laiks liek medniekiem ieturēt pauzi.
"Meža cūka ir gudra. Tā prot izvest baru tā, ka apmāna medniekus. Nav tā kā dzīvē, kur vīrieši uzņemas vadošo lomu," salīdzina G.Kļaviņš.
Viņš uzsver, ka cūku medībās ir vērts doties tikai tad, kad ir sniegs. Tagad tas uzsnieg, bet dienā nokūst.

Citu datumu laikraksti

 • Toms: būt jaunam ir vieglāk

  Iespējams, ka daļai Alūksnes iedzīvotāju Toms Priede ir pazīstams kā konkursa „Mis un Misters Alūksne 2005” dalībnieks. Citi viņu ir redzējuši kādā...

 • 2. pensiju līmeņa darbībā ir izmaiņas

  Sākot ar šā gada 1.janvāri, iemaksu likme 2. pensiju sistēmas līmenī no gada ienākumiem ir 4 % (līdzšinējo 2 % vietā).Sākot ar šā gada 1.janvāri,...

 • Prot saredzēt, kā uzsmaida puķes

  Alūksniete Dzidra Mazika ir tikpat uzņēmīga un neatlaidīga kā novadnieks Jānis Greste – ja viņu izmet pa durvīm, viņa ir gatava doties vēlreiz pa...

 • Precizējums

  Konkurss “Mini Mis un Misters Ape 2007” notiks sestdien pulksten 16.00 Apes tautas namā, nevis Alūksnes tautas namā, kā bija minēts iepriekšējā...

 • Nepārejošais vecā gada rūgtums...

  Dzīvojam diezgan tālu no Malienas pagasta centra, tādēļ pārsvarā paļaujamies uz publicēto rajona laikrakstos, tā arī tas notika 2006.gada...

 • Alūksnes rajons izveidots 10.janvārī pirms 40 gadiem

  Šogad aprit 40 gadi, kopš Alūksnes rajons izveidots kā administratīvi teritoriāla vienība.Šogad aprit 40 gadi, kopš Alūksnes rajons izveidots kā...

 • Nomedī tikai vienu lūsi

  Pirmajā lūšu medību sezonas mēnesī Latvijā nomedīti 32 lūši.Pirmajā lūšu medību sezonas mēnesī Latvijā nomedīti 32 lūši. Tikai viens nomedīts...

 • Vakarā - uz vēdzelēm

  Ja vakaru esat nolēmis pavadīt nevis siltā istabā, bet upes krastā pie ugunskura un jūs nebaida iespēja izmirkt līdz ādai, nejauši paklūpot aiz kāda...

 • Vai eholote palīdz noķert zivis?

  Laiki, kad makšķerēšanai pietika ar veikalā nopirktu vienu āķi, lazdas kātu un auklu no vecmāmiņas pūra lādes, ir pagājuši.Laiki, kad makšķerēšanai...