Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nekustamie īpašumi: azarts vai piesardzība?

Skatot Latvijas Bankas datus, redzams, ka pēdējo divu gadu laikā Latvijas iedzīvotāji aizņemas bažīgā ātrumā un visstraujāk - hipotekāros kredītus, kas ik gadu pieaug pat par 70 - 80 %.

Skatot Latvijas Bankas datus, redzams, ka pēdējo divu gadu laikā Latvijas iedzīvotāji aizņemas bažīgā ātrumā un visstraujāk - hipotekāros kredītus, kas ik gadu pieaug pat par 70 - 80 %.
Zīmīgi, ka šajā pašā laikā arī nekustamo īpašumu cenas Latvijā ir palielinājušās par vairāk nekā 60 %, tālu apsteidzot citas valstis. Tas, ka mājokļa kreditēšana Latvijā attīstās daudz straujāk nekā kredītu izsniegšana ražošanas vajadzībām, diemžēl raksturo ekonomikas nelīdzsvaroto attīstību.
Daudzi savas labklājības cerības saista ar nekustamajiem īpašumiem. Ņemot kredītu, gan ir ļoti rūpīgi jārēķina, apzinoties, ka īpašumu cenu kāpums nevar turpināties bezgalīgi.
Vispirms jau - var palielināties banku aizdevu procentu likmes, kā dēļ ģimenei nāksies šķirties no lielākas kopējo ienākumu daļas. Piemēram: kredīta summa ir 20 000 eiro un atmaksas termiņš ir 20 gadi, tad, piemēram, ja likme ir 4 % gadā, kopējie gada procentu maksājumi ir 1 474,56 eiro (to var aprēķināt ar banku interneta lapās pieejamajiem kredītu kalkulatoriem). Procentu likmei pieaugot līdz 5 %, kopējo gada procentu maksājumu summa pieaugs līdz 1 605,84 eiro, tas ir, par 8,9 %, bet, procentu likmei pieaugot līdz 6 %, maksājumu summa sasniedz 1 743,36 eiro, tas ir, pieaugusi jau par 18,2 %. Katram pašam atliek novērtēt, vai šādus izdevumus viņš varēs atļauties, vai ienākumu kāpums būs atbilstoši liels, vai varēs ik mēnesi norēķināties ar banku arī pēc desmit vai divdesmit gadiem.
Otrkārt, ja tiek cerēts pelnīt ar nekustamo īpašumu, jāņem vērā, ka cenas mūžam nekāps un pasaules pieredze rāda arī cenu krituma piemērus. Tā Lielbritānijā pēc krīzes īpašumu tirgū 1988.gadā zemes cenas iepriekšējā līmenī atgriezās tikai pēc 13 gadiem; Japānā cenas pēc krīzes astoņdesmito gadu beigās 15 gadus slīdēja lejup, līdz stabilizējās pagājušajā gadā, un arī tikai 45 % līmenī no to cenu līmeņa, kādas tās bija 1990.gadā.
Lai saprastu, vai un cik izdevīgi ir ieguldīt naudu nekustamajā īpašumā, var salīdzināt tā ienesīgumu ar vienkāršāko investīciju veidu - depozītu. Aprēķinos noteikti nevajadzētu aizmirst vēl arī par apdrošināšanas maksājumiem un nodokļiem. Piedevām par depozītu noguldījumiem ienākuma nodoklis nav jāmaksā, bet par ienākumiem no īpašuma izīrēšanas vai pārdošanas (pēc izmaiņām likumdošanā). Ir arī skaidri jāzina, kas varētu veicināt īpašuma vērtību - liela ārvalstu investoru interese, iedzīvotāju ienākumu palielinājums vai pamatots pieprasījuma pārsniegums pār piedāvāto? Jebkurš no šiem apsvērumiem varētu kalpot par labu pamatu ieguldīšanai. Sliktāk, ja vienīgais arguments ir "lielākā lutauša teorija" - ticība, ka nākotnē atradīsies kāds "lielāks lutausis", kas šo īpašumu iegādāsies. Proti, ieguldītājs netic objekta pamatotai vērtībai, bet faktam, ka nākotnē spēs to realizēt par augstāku cenu. Tomēr jau tagad aprēķini rāda, lai ieguldījums atmaksātos, īpašuma vērtībai gadā vajadzētu pieaugt par piekto daļu. Bet kas notiks tad, kad cenas sāks kristies?
Tātad, izšķiroties par nekustamā tirgus darījumiem, ir jāapsver, ka nekustamā īpašuma cenas var iet ne tikai uz augšu, bet arī krist, ka kredītu procentu likmes var turpināt pieaugt. Ievērojamais nekustamā īpašuma cenu pieaugums, salīdzinot ar iedzīvotāju algu un īres cenu pieaugumu, pašlaik vedina secināt, ka ekonomikas procesos var notikt korekcijas.
Mārtiņš Grāvītis (Latvijas Banka)

Citu datumu laikraksti

  • Copes dienas

    25.maijs. Šodien diez kādi labie lomi nav gaidāmi. 26. - 28.maijs. Ķersies labi. Iemetot gruntsmakšķeri, cerības uz kādu prāvu līni vai resnu...

  • Auklas jāglabā tumsā

    Kas tik ir rakstīts uz makšķerauklu iepakojumiem: superizturīga, superstipra, monofilaments, neilons, kofilaments, kopolimērs, apstrādāts ar teflonu,...

  • Medniekiem jābūt saimniekiem mežā

    Alūksnes rajona medību formējumu vadītājiem notikusi jau par tradīciju kļuvusī sanāksme, kurā pārrunā pagājušās medību sezonas veiksmes un...