Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Globālā politika

Iekšpolitika ir politika, ko valsts realizē savā teritorijā un uz saviem iedzīvotājiem. Ārpolitika ir politika, ko valsts realizē attiecībā uz citām valstīm.

Iekšpolitika ir politika, ko valsts realizē savā teritorijā un uz saviem iedzīvotājiem.
Ārpolitika ir politika, ko valsts realizē attiecībā uz citām valstīm.
Šie termini ir skaidri un saprotami, gan politiķim, gan ierēdnim, gan ierindas pilsonim.
Grūtāk saprast kas ir globālā politika. Noteikti kaut kas liels, vispārējs, vispasaules, globāls. Tātad globālā politika ir politika, ko realizē attiecībā uz vismaz vairākām valstīm.
Valstis šādu politiku nerealizē, jo tās realizē ārpolitiku un iekšpolitiku. Tātad to realizē kāds cits, kas nav valsts, kāds cits, kas ir pietiekami spēcīgs, lai realizētu politiku attiecībā uz vairākām valstīm, kāds cits, kas stāv pāri valstīm.
Kas ir šie citi, ir gana plašs un interesants temats, kas prasa sīkāku apskatu, bet kā vienu visiem zināmu piemēru var minēt lielas starptautiskas korporācijas.
Globālās politikas stūrakmens ir pretrunas (iekšpolitiskās, starpvalstu, reliģiskās, nacionālās, ideoloģiskās ) un spēja šīs pretrunas pēc vajadzības radīt, padziļināt vai samierināt.
Tie, kas pārzina tikai iekšpolitikas un ārpolitikas metodes, pašiem nezinot, kļūst par rotaļlietām globālās politikas realizētāju rokās.
Globālā politika un tās metodes nav nekas jauns, tā ir tikpat veca, cik izplatītākie mūslaiku netikumi. Tikai par to vēstures grāmatās neraksta, raksta par globālās politikas sekām - valstīm, kariem, revolūcijām.
Kādēļ par to ir vērts padomāt? Tādēļ, ka mums uzbur ačgārnu pasauli, kurā nereti melnu taisa par baltu un otrādi un patieso lietu būtību slēpj aiz skaistiem, skanošiem, bet vairumam cilvēku maz ko izsakošiem vārdiem un vārdu salikumiem, tādiem kā "globālā politika", "starptautiskā sabiedrība", "demokrātiskās vērtības", "ekonomikas pārkaršana", "redakcionālā politika", "brīva darbaspēka un kapitāla kustība".
Saprotot šādu vārdu patieso jēgu, ilūzijas nerodas (vai zūd) un ir iespējams adekvāti novērtēt esošo situāciju, kas ļauj pieņemt pareizos, dotajā brīdī izdevīgākos lēmumus.

Citu datumu laikraksti

 • Pirms iedegas jāņugunis

  Alūksnes rajona pansionātā “Alūksne” šī vasara ienākusi ar jaunām vēsmām - sakārtoti sanitārie mezgli, pašu spēkiem izremontētas trīs klientu...

 • Sāk gatavoties Eiropas čempionātam

  Alūksnes pilsētas domē 7.jūnijā notika pirmā darba grupas sanāksme par Eiropas čempionāta JT-250 motorlaivu klasē un Latvijas čempionāta visās laivu...

 • Pirks zemi Alsviķos

  Valdība šonedēļ apstiprināja valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” ieceri pirkt 20 zemes vienības, tostarp Alsviķu pagastā.Valdība šonedēļ...

 • Bejas skola svinēs 140.jubileju

  Bejas pamatskola šovasar 4.augustā pie sevis gaidīs ikvienu absolventu un kādreizējo darbinieku, jo skola šogad svin 140 gadu jubileju.Bejas...

 • Jaunieši diskutē par problēmām izglītībā

  Mācību gada nogalē Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā norisinājās jauniešu forums.Mācību gada nogalē Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā...

 • Būs Pasaku pusstundas

  Virešu pagasta bibliotēkā šonedēļ sāks jaunu tradīciju – katras nedēļas trešdienā pulksten 14.00 bibliotēkā tiks gaidīti pagasta bērni uz Pasaku...