Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Baznīca Septiņsimtgades parkā grib ļaut būvēt privātmājas

Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca ir vērsusies Alūksnes pilsētas domē ar lūgumu mainīt zemes gabala Alsviķu ielā 2, kur atrodas Alūksnes Septiņsimtgades parks, atļautās izmantošanas mērķi.

Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca ir vērsusies Alūksnes pilsētas domē ar lūgumu mainīt zemes gabala Alsviķu ielā 2, kur atrodas Alūksnes Septiņsimtgades parks, atļautās izmantošanas mērķi.
Pašlaik Alūksnes pašvaldības teritorijas plānojumā un saistošajos noteikumos šī zemes gabala lietošanas mērķis ir noteikts kā parku un mežaparku teritorija, bet baznīca vēlas to mainīt, lai zemi varētu pārdot, iegūt līdzekļus baznīcas atjaunošanai un ļaut šajā vietā, kur atrodas parks, interesentiem būvēt privātmājas. Lai arī zeme, uz kuras atrodas Septiņsimtgades parks, pieder luterāņu baznīcai, tas nozīmētu, ka parks tiktu likvidēts.
Uz pilsētas domes janvāra sēdi bija sagatavots lēmuma projekts par šo jautājumu. Alūksnes evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Atis Grīnbergs šādu baznīcas vēlmi pamatoja ar vairākiem iemesliem.
"Mēs gribētu šo zemi izmantot saskaņā ar mūsu baznīcas vadības apstiprinātu īpašuma apsaimniekošanas plānu un paredzēt to dzīvojamo individuālo māju celtniecībai. Manuprāt, šīs vietas nosaukšana par parku ir nelikumīga. Draudze ir atguvusi šo īpašumu, bet nevienā zemesgrāmatā tam nav apgrūtinājuma. Tādēļ mēs gribam šo zemi, kas padomju varas gados ir nosaukta par parku, lietot tā, kā paši vēlamies, jo neviens nekad draudzei nav prasījis atļauju tur ierīkot parku," norāda A.Grīnbergs.
Viņš uzskata, ka Alūksnē netrūkst parku arī bez Septiņsimtgades parka. "Šo parku var nosaukt par nosacītu, jo tur ir pļava, pāris takas, pa kurām cilvēki pārvietojas, un viens dīķis, kurā mēdz peldēties. Turklāt blakus ir Kanceles kalniņš, kas ir līdzīga zaļā zona. Pašlaik luterāņu draudze cenšas savā īpašumā aiz "Mācītājmuižas" ierīkot parku. Pirmos darbus jau esam veikuši, un lēnām tie virzās uz priekšu," stāsta A.Grīnbergs.
Mācītājs atklāj, ka plānotā individuālo māju būvniecība parka teritorijā varētu notikt sadarbībā ar baznīcas vadību. Varētu arī sadalīt parka teritoriju vairākos zemes gabalos un pārdot interesentiem privātmāju celtniecībai.
"Tā ir jauka vieta apbūvei, tādēļ interesentus tam noteikti atrastu. Nereti nākas dzirdēt, ka luterāņu draudzei Alūksnē ir daudz zemes un ar to nekas netiek darīts, tad šāda rīcība to atspēkotu. Lai atjaunotu Alūksnes luterāņu baznīcu, kas lēnām iet bojā, vajag vismaz miljonu. Pašlaik mūsu draudze ir darboties spējīga, tādēļ gribam to darīt. Visi mūsu īpašumi kalpo tikai šim vienam mērķim," saka A.Grīnbergs.
Deputāts Jānis Liepiņš norāda, ka draudze līdz šim nav neko darījusi, lai sakoptu Septiņsimtgades parka teritoriju. Deputāts Valdis Vīksna atgādina, ka šis parks Alūksnē ir vēsturiski veidojies. "Mūsu priekšgājēji to ir veidojuši kā zaļo atpūtas zonu. Tas, ka draudze ir atguvusi īpašumu, nenozīmē, ka tam tiek noņemts parka statuss. Manuprāt, ja ir vēlme būvēties, baznīca to var darīt citos savos īpašumos pilsētā, nevis parkā," saka V.Vīksna.
Deputāte Vija Puzule uzsver, ka pašvaldībai ir jādomā par veciem cilvēkiem un maziem bērniem, kas dzīvo Apes ielas un Laurencenes mikrorajonā un bieži atpūšas Septiņsimtgades parkā, jo nespēj aiziet citur. Deputāts Intars Zitāns norāda, ka Alūksnē dzīvojamā fonda būvniecībai ir rezervēts pietiekami daudz vietas citur. "Septiņsimtgades parks ir kā Alūksnes vizītkarte, iebraucot pilsētā. Savulaik esmu piedalījies šī parka sakopšanas talkās, bet tās diemžēl neorganizēja draudze," saka I.Zitāns.
Deputāts Jānis Cīmiņš aizrāda, ka Septiņsimtgades parka izveidei astoņdesmito gadu sākumā speciālisti izstrādāja projektu, lai pēc tam veidotu parku, tādēļ tas ir oficiāls pilsētas parks, nevis nosacīts.
"Agrāk tur bija nolaista, purvaina vieta, kas tapa skaista. Pilsētas plānojumā Septiņsimtgades parks ir paredzēts kā zaļā zona, bet apbūve plānota tam tuvākajā apkārtnē, tādēļ nevar būt ne runa, ka parka teritorijā būvē mājas. Ja jūs kā kristīga konfesija varat rosināt pastaigām izmantot Kanceles kalniņu, kur savulaik ir veikti apbedījumi, tad trūkst komentāru un rodas iespaids, ka baznīca grib iegūt miljonu par katru cenu," saka J.Cīmiņš.
Pēc diskusijām deputāti nolēma atteikt izdarīt izmaiņas jau iepriekš pieņemtajā domes lēmumā par Alūksnes pilsētas teritorijas plānojumu un saistošajiem noteikumiem, lai mainītu zemes gabala Alsviķu ielā 2 zemes lietošanas mērķi tā, kā to vēlas baznīca.
***
Fakti
Septiņsimtgades parku veidoja astoņdesmitajos gados, gaidot Alūksnes 700 gadu jubileju. Parku sāka veidot 1982.gadā, un tas aizņem 7,3 hektārus. Parkā tika iestādītas sarkanlapu lazdas, lapegles, sudrabegles, sēru vītoli, ciedru priedes un citi koki, izveidota arī ūdenskrātuve – dīķis.
Parka veidošanā sabiedriskā kārtā piedalījās daudzas pilsētas iestādes un iedzīvotāji.
Parkā ir izvietots arī akmens par godu Ernsta Glika dibinātajai skolai. Zeme, uz kuras atrodas Septiņsimtgades parks, pieder Alūksnes evaņģēliski luteriskajai baznīcai.

Citu datumu laikraksti

 • Uz lēnākām upēm un ezeriem drīz gaidāms pirmais ledus

  Termometra stabiņš pamazām tuvojas nullei, tāpēc nepacietīgākie copmaņi jau pārskata ziemas makšķerītes un ledus urbjus.Termometra stabiņš pamazām...

 • Copes dienas

  25.janvāris. Īpaši panākumi nav gaidāmi. Dažkārt ir svarīgi zināt, ar ko zivis barojas.25.janvāris Īpaši panākumi nav gaidāmi. Dažkārt ir svarīgi...

 • Veiksmīgi medī lūšus

  Katra mednieka sapnis ir nomedīt lūsi, bet ne katram izdodas to īstenot.Katra mednieka sapnis ir nomedīt lūsi, bet ne katram izdodas to īstenot....

 • Vide - mūsu kopējās mājas

  Projekts “Pēdas”, kurš darbojas piecus gadus vides neformālajā izglītības jomā, aicina organizācijas pievienoties un atsaukties akcijai “Vide - mūsu...

 • Ir izmaiņas kokmateriālu pavadzīmju lietošanā

  Kopš šā gada 1.janvāra ir izmaiņas dokumentu noformēšanā darījumos ar kokmateriāliem.Kopš šā gada 1.janvāra ir izmaiņas dokumentu noformēšanā...

 • Ja nozaudēta karaklausības apliecība

  “Kur vērsties, ja nozaudēta karaklausības apliecība?"Kur vērsties, ja nozaudēta karaklausības apliecība? Tā ir vajadzīga iesniegšanai Valsts sociālās...