Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Alūksnes rajonā bērni ar cukura diabētu slimo maz

Alūksnes rajonā pašlaik ir vairāki simti cukura diabēta slimnieku. Ārste – endokrinoloģe Rūta Vanaga atzīst, ka visvairāk ar diabētu slimo pieaugušie, bērni – tikai daži.

Alūksnes rajonā pašlaik ir vairāki simti cukura diabēta slimnieku. Ārste – endokrinoloģe Rūta Vanaga atzīst, ka visvairāk ar diabētu slimo pieaugušie, bērni – tikai daži.
"Alūksnes rajonā ir 350 līdz 400 cukura diabēta slimnieku. No tiem bērni ir mazāk par 10 pacientiem. Diemžēl šogad cukura diabēts ir diagnosticēts divos jaunos gadījumos tieši bērniem. Viens bija pusaudzis, otrs - pirmsskolas vecuma bērns. Savukārt saslimšana ar šo slimību starp pieaugušajiem, kā ierasts, paaugstinās. Pieredze rāda, ka šī slimība tiek diagnosticēta epizodiski - ir brīži, kad to atklāj vairākiem cilvēkiem uzreiz, ir brīži, kad nevienam," stāsta R.Vanaga.
Viņa uzsver, ka bērniem parasti ir pirmā tipa diabēts, kas sākas diezgan strauji - divu nedēļu līdz mēneša laikā.
"Ja ir sūdzības par nespēku, stiprām slāpēm, biežu urinēšanu, tad cilvēks ir spiests vērsties pēc medicīniskās palīdzības pie ārsta. Ir gadījumi, kad diabēts parādās pēc izslimotas gripas. Diemžēl starp otrā tipa cukura diabētiķiem ir daudz neatklātu slimnieku. Reizēm slimību atklāj nejauši, piemēram, veicot profilaktisko apskati vai ārstējoties slimnīcā, jo - ja cukura līmenis ir tikai nedaudz paaugstināts, tad cilvēks to īpaši neizjūt, reizēm ir nogurums, slāpes, kādas infekcijas. Ir daudzas slimības, par kurām cilvēks pats nevar nojaust bez konsultācijas pie ārsta, un cukura diabēts ir viena no šādām slimībām," saka R.Vanaga.
Viņa atzīst, ka cukura diabēta slimniekiem mediķim nepieciešams veltīt ļoti daudz laika. "Slimnieku ir daudz, tāpēc katram varu veltīt vidēji 15 minūtes, bet šim laikam vajadzētu būt ilgākam. Ar pacientu ir jārunā, jāizskaidro. Mediķis var izstāstīt nepieciešamo informāciju, bet regulāra cukura līmeņa mērīšana, insulīna vai tablešu lietošana ir viņu pašu ziņā," uzsver ārste - endokrinoloģe.
R.Vanaga norāda, ka ar šo gadu valsts kompensējamo medikamentu sarakstā ir palielināts atlaides procents, par kādu valsts apmaksā stripu iegādi. "Agrāk tiem, kas saņem insulīnu, kompensācija bija 50 procentu apmērā, ar šo gadu - 75 procentu apmērā. Savukārt tiem diabēta slimniekiem, kam regulāri ir jālieto tabletes, stripu iegādi ar šo gadu valsts kompensē 50 procentu apmērā, iepriekš - to iegādi valsts nekompensēja vispār. Bet bērniem līdz 18 gadu vecumam un grūtniecēm par teststrēmeļu iegādi nav jāmaksā. Tādējādi viņiem ir nodrošināta valsts apmaksāta cukura līmeņa mērījumu veikšanu asinīs četras reizes dienā," saka R.Vanaga.
***
Fakti
- Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka gadījumus, kad bērnam drīkst piešķirt invaliditāti, diabēts ir minēts tikai gadījumiem ar smagām komplikācijām. Bērnam invaliditāte parasti tiek piešķirta uz vienu līdz diviem gadiem. Piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu ir 50 latu. Tiesības saņemt piemaksu ir personai, kurai piešķirts ģimenes valsts pabalsts par bērnu invalīdu, kas nav sasniedzis 18 gadu vecumu. Tiesības uz šo piemaksu personai, kura audzina bērnu invalīdu, saglabājas neatkarīgi no ģimenes valsts pabalsta izmaksas.
- Bērna invalīda kopšanas pabalsts ir 50 latu. Pabalstu piešķir personai, kas kopj bērnu, kuram Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀK) ir noteikusi invaliditāti un izsniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem fiziskiem un funkcionāliem traucējumiem. Pabalstu maksā no komisijas atzinuma brīža neatkarīgi, vai persona ir vai nav nodarbināta.
- Pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai ir 56 lati divreiz gadā. Tiesības uz pabalstu ir, ja noteikta invaliditāte un izsniegts VDEĀK atzinums par specializētā transportlīdzekļa nepieciešamību.
"www.vsaa.gov.lv"

Citu datumu laikraksti

 • Copes kalendārs

  18. – 19.aprīlis. Dienas jau labākas, bet makšķerniekam jāatceras, ka jāliek svēts miers plēsīgajām zivīm, it sevišķi līdakām, kas nārsto. Nedrīkst...

 • Droša māja meža pīlei

  Pagājušās nedēļas nogalē izstāžu kompleksā “BT1” Rīgā bija izstāde “Medības 2007”.Pagājušās nedēļas nogalē izstāžu kompleksā "BT1" Rīgā bija izstāde...

 • Sliekas - garas, īsiņas

  Visvairāk lietotā dabiskā zivju ēsma ir sliekas. Lielākā slieka ir naktstārps. Naktstārpu iecienījušas gandrīz visas baltās zivis. Viņu labprāt kampj...

 • Vērtēs vakcīnu iedarbību

  Lai noskaidrotu, kāda bijusi no lidmašīnām izkaisītās vakcīnas iedarbība pret trakumsērgu, Alūksnes rajonā bija jāatšauj 132 lapsas un 44...

 • Spiningotāji sacentīsies par lielāko līdaku

  Spiningošanas entuziastus uz sacensībām “Pavasara līdaka Alūksnes ezerā 2007” gaidīs 12. un 13.maijā. Tās rīko Alūksnes pilsētas domes un...

 • Copes kalendārs

  Marts bija neparasti silts, likās jau, ka mēs dzīvojam Eiropas dienvidos, bet, iestājoties aprīlim, viss nostājās savās vietās, atkal kļuva vēss un...