Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šodien Muzeju naktī durvis vērs arī Alūksnes un Apes novadu muzeji

Latvijas simtgades gadā par Muzeju nakts tēmu izvēlēts „Šūpulis”. Arī Alūksnes un Apes novados 19.maija vakarā muzeji un vēstures krātuves vērs durvis, rosinot apmeklētājus domāt par dzimtas saknēm, bērnību un dzīvi.

Alūksnes novadā Muzeju nakts pasākumus pulksten 16.00 ieskandēs Latvijas simtgadei veltīts garīgās mūzikas koncerts “Dievs, svētī Latviju!” Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Skaņdarbus atskaņos Alūksnes novada kori, vokālie ansambļi un solisti. Ieeja koncertā - par ziedojumiem. Uzreiz pēc koncerta durvis apmeklētājiem vērs Bībeles muzejs, kur varēs uzzināt visu par Bībeles pirmsākumiem jeb šūpuli.

Alūksnes muzejs no pulksten 18.00 līdz 24.00 aicinās ikvienu apmeklētāju uz “Bērnības šūpuli”. Pulksten 18.00 muzejā atklās izstādi “Bērnības laiks. Toreiz un tagad”, no pulksten 19.00 līdz 22.00 pasākuma dalībnieki varēs atgriezties bērnībā, iesaistoties dažādās bērnības laika aktivitātēs un spēlēs pils pagalmā, kā arī apskatīt “Fortepiano istabas” restaurācijas darbos paveikto. Pulksten 19.00 pils pagalmā notiks muzikāls stāsts ar darbošanos “Lolītes šūpulītis”, bet pulksten 20.00 muzejā būs tikšanās ar antīko spogulīšu kolekcionāri Ilonu Jahimoviču, kuras kolekcijas darbi skatāmi izstādē “Spogulīt, spogulīt…”. Savukārt no pulksten 18.00 līdz 22.00 Jaunās pils bijušajā kino zālē vilinās “Bērnības garša”. No pulksten 18.00 līdz 23.00 arī Alūksnes Mākslas skolas izstāžu zālē būs apskatāma audzēkņu radīto darbu izstāde.

Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs par pasākuma saukli izvēlējies Kārļa Ulmaņa atziņu “Lauku mājas ir tautas šūpulis”. Norises Atē pulksten 19.30 sāksies ar amatnieku - fotogrāfa, friziera, drēbnieka un kurpnieka - izstādes atklāšanu un Balvu novada Kubulu pagasta jauktā vokālā ansambļa muzikālo programmu. No pulksten 20.00 līdz 24.00 būs atvērta radošā darbnīca ar Rudīti Liepiņu, orientēšanās lauku sētā, atvērto durvju diena krātuvē, veselības uzlabošana aptiekas stūrītī, kā arī varēs uzgriezt laimes ratu. Savukārt pulksten 20.30 un 21.30 saimes mājā būs skatāma filma “Tu izsēji Latvijas zemē graudus no pelavām tīrus” par muzeja dibinātāju un ilggadējo vadītāju Viktoru Ķirpu.

Jaunlaicenes muižas muzejs 19.maija vakarā aicinās uz pasākumu “Malēnijas šūpulī izšūpoti”. Dažādas norises notiks no pulksten 19.00 līdz 24.00, kad pasākuma apmeklētāji varēs mācīties izprast jēdzienus ģimene un dzimta, apgūt dzimtas koka veidošanas pamatus un rast atbildes uz citiem ar šūpuli saistītiem jautājumiem.

Zeltiņu vēstures krātuvē ar pasākumu “Mans dzīves šūpulis Zeltiņu bērzā kārts” Muzeju nakts aktivitātes ar neformālu sarunu ar sava laika iecienītajiem priekšniekiem Edvīnu Puzuli, Andri Ozolu, Elitu Laivu sāksies jau 18.maijā pulksten 17.00. Savukārt 19.maijā no pulksten 20.00 līdz 24.00 būs apskatāmas izstādes “Poga Latvijas mētelī” un “Latvijas sardzē”, filma “Uz tikšanās spārna”, kā arī apmeklētāji varēs darboties “Stīvo kāju un veiklo roku skolā”.

Veclaicenes vēstures krātuve Muzeju naktī no pulksten 20.00 līdz 24.00 aicinās uz pasākumu “Šūpuļa zeme”, kur ar sirsnību un smaidu runās par lietām, kas ieliktas šūpulī - valodu, niķiem, izdomu un kustību prieku. Savukārt Pededzē Muzeju nakts pasākums “Pededzē šūpulis kārts” sāksies pulksten 19.00.

Apes novadā Muzeju naktī ikviens aicināts viesoties Trapenē un Zvārtavas pilī Gaujienas pagastā. Trapenes novadpētniecības mājā līdz pat pulksten 23.00 būs skatāma Marģera Martinsona fotoizstāde "Šūpulis", savukārt Zvārtavas pilī varēs darboties radošās darbnīcās bērniem un jauniešiem, kā arī doties ekskursijā pa pili mākslinieču Māras Kārkliņas un Vizbulītes Jaukules vadībā. Muzeju nakts apmeklētāji būs arī aicināti piedalīties spēlē “Iepazīsti LMS muzeju” un ar īpaši izveidotu Muzeju nakts karti atrast muzejā Latvijas mākslā nozīmīgus mākslas darbus.

Kultūra un izklaide