Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Muzeju nakts Alūksnes novadā sāksies ar garīgās mūzikas koncertu Alūksnē

19. maijā Alūksnes novada muzeji un vēstures krātuves ar savām aktivitātēm piedalīsies Muzeju nakts pasākumos. Savukārt vēl pirms Muzeju nakts norisēm Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēs garīgās mūzikas koncerts, informē pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Muzeju nakts pasākumus Alūksnes novadā šogad ieskandēs garīgās mūzikas koncerts “Dievs, svētī Latviju!” Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kas sāksies pulksten 16.00. Latvijas simtgadei veltītajā koncertā garīgās mūzikas skaņdarbus atskaņos Alūksnes novada kori, vokālie ansambļi un solisti. Ieeja koncertā – par ziedojumiem. Koncerts būs veltījums Ernstam Glikam – vācu tautības mācītājam, kura devums Latvijas kultūrvēsturē un izglītības sistēmā ir neatsverams. Gliks ir pirmā Bībeles tulkojuma latviešu valodā autors, viņš arī dibinājis pirmās skolas latviešu zemnieku bērniem Vidzemē, kas atradās tieši Alūksnes novada teritorijā – Alūksnē, Jaunlaicenē un Zeltiņos.

Muzeju nakts norisēm Latvijā šogad dota tēma “Šūpulis”. Alūksnes muzejs no pulksten 18.00 līdz 24.00 aicinās ikvienu apmeklētāju uz “Bērnības šūpuli”. Pulksten 18.00 muzejā atklās izstādi “Bērnības laiks. Toreiz un tagad”, no pulksten 19.00 līdz 22.00 pasākuma dalībnieki varēs atgriezties bērnībā, iesaistoties dažādās bērnības laika aktivitātēs un spēlēs pils pagalmā. Pulksten 19.00 pils pagalmā notiks muzikāls stāsts ar darbošanos “Lolītes šūpulītis”, bet pulksten 20.00 muzejā būs tikšanās ar antīko spogulīšu kolekcionāri Ilonu Jahimoviču, kuras kolekcijas darbi skatāmi izstādē “Spogulīt, spogulīt…”. Savukārt no pulksten 18.00 līdz 22.00 Jaunās pils bijušajā kino zālē vilinās “Bērnības garša”.

Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs par pasākuma saukli izvēlējies Kārļa Ulmaņa atziņu “Lauku mājas ir tautas šūpulis”. Norises Atē sāksies pulksten 19.00 un turpināsies līdz pulksten 24.00. No pulksten 19.30 līdz 20.30 notiks amatnieku – fotogrāfa, friziera, drēbnieka, kurpnieka – izstādes atklāšana, un skanēs Balvu novada Kubulu pagasta jauktā vokālā ansambļa muzikālā programma. No pulksten 20.00 līdz 24.00 notiks radošā darbnīca ar Rudīti Liepiņu, orientēšanās lauku sētā, atvērto durvju diena krātuvē, veselības uzlabošana aptiekas stūrītī, kā arī varēs uzgriezt laimes ratu. Savukārt pulksten 20.30 un 21.30 saimes mājā būs skatāma filma “Tu izsēji Latvijas zemē graudus no pelavām tīrus” par muzeja dibinātāju un ilggadējo vadītāju Viktoru Ķirpu.

Jaunlaicenes muižas muzejs 19. maija vakarā aicinās uz pasākumu “Malēnijas šūpulī izšūpoti”. Dažādas norises notiks no pulksten 19.00 līdz 24.00, kad pasākuma apmeklētāji varēs mācīties saprast jēdzienus ģimene un dzimta, apgūt dzimtas koka veidošanas pamatus, rast atbildi uz jautājumu par Jaunlaicenes muzeja šūpuļa dibena īpatnībām, apgūt senus šūpošanās veidus pieaugušajiem un bērniem, apskatīt malēniešu portretu galeriju, pārbaudīt, vai pazīst slavenus novadniekus, mācīties un klausīties  malēniešu izloksni, kā arī rādīt spēku un veiklību zīdaiņu vizināšanas sacensībās u.c.

Zeltiņu vēstures krātuve ar pasākumu “Mans dzīves šūpulis Zeltiņu bērzā kārts” Muzeju nakts aktivitātes sāks jau 18. maijā pulksten 17.00 ar neformālu sarunu ar sava laika iecienītajiem priekšniekiem Edvīnu Puzuli, Andri Ozolu, Elitu Laivu. Savukārt 19. maijā no pulksten 20.00 līdz 24.00 būs apskatāmas izstādes “Poga Latvijas mētelī”, “Latvijas sardzē”, filma “Uz tikšanās spārna” (Zeltiņi, atzīmējot Alūksnes rajona 40 darbības gadus), kā arī apmeklētāji varēs darboties “Stīvo kāju un veiklo roku skolā”.

Veclaicenes vēstures krātuve Muzeju naktī no pulksten 20.00 līdz 24.00 aicinās uz pasākumu “Šūpuļa zeme”, kur ar sirsnību un smaidu runās par lietām, kas ieliktas šūpulī – valodu, niķiem, izdomu, kustību prieku.

Kultūra