Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vairāk nekā 35 % bērnu Latvijā dzīvo veselībai kaitīgās mājās

Vairāk nekā 35 % Latvijas bērnu dzīvo neveselīgās mājās jeb mājās, kur iekštelpu klimats negatīvi ietekmē veselību, liecina Veselīgo māju barometrs 2019 - piektais ikgadējais VELUX Group veiktais pētījums.

Dzīvojot mājās, kam piemīt tādi trūkumi kā pelējums, nepietiekama dienasgaisma, pārmērīgs troksnis un aukstums, rodas augsts risks bērniem iegūt veselības problēmas. Veselīgo māju barometrā 2019 Latvija starp Eiropas Savienības valstīm ierindojās 19. vietā
Ēkām un mājām būtu jābūt drošai un veselīgai vietai, kur bērniem augt, bet pētījums atklāj, ka 26 miljoni no 79 miljoniem Eiropas bērnu vecumā līdz 15 gadiem jeb kopumā 33 % dzīvo kritiskos apstākļos. Eiropas Savienības (ES) valstu vidū pēdējā vietā ierindojas Portugāle ar 50 % apdraudētu bērnu, 26. vietā ar vairāk nekā 45 % ir Lietuva, bet Latvija - 19. vietā (35%). Viszemākais risks pastāv Somijā, Horvātijā un Igaunijā. Eiropieši 90 % sava laika pavada iekštelpās. Cilvēki, kas aizvien lielāku laiku pavada iekštelpās, tiek dēvēti par iekštelpu paaudzi.

Slikts iekštelpu klimats izraisa saslimšanas

"Pastāv tieša saistība starp iekštelpu klimatu un bērnu slikto veselību. Dzīvojot mājās, kur konstatējams pelējums, nepietiekama dienasgaisma, pārmērīgs troksnis vai aukstums, ir liela varbūtība, ka bērnam būs veselības problēmas. Tas pats attiecas arī uz skolām, kur bērni pavada lielāko daļu sava laika. Labs iekštelpu klimats var līdz pat 15 % uzlabot skolēnu sekmes, koncentrēšanās spējas u.tml. Ja bērns slimo, tas ietekmē visu ģimeni - vecākiem jāpaliek mājās, lai rūpētos par bērniem, un tas nozīmē zemāku darba produktivitāti. Uzlabojot iekštelpu klimatu, paredzams, ka kopējais ieguvums Eiropas ekonomikas izaugsmei būtu vairāk nekā 300 miljardi eiro," apgalvo Dmitrijs Astašonoks, VELUX Baltics ģenerāldirektors.
Latvijā tādiem ēku trūkumiem, kas iekštelpās rada sliktu klimatu, ir pakļauti vairāk nekā 35 % bērnu. Visvairāk bērnus Latvijā ietekmē mitrums un pelējums (vairāk nekā 40 %), nepiemērota gaisa temperatūra (vairāk nekā 20%), kā arī pārmērīgs troksnis un nepietiekama dienasgaisma (mazāk nekā 10 %).
Bērni, kas dzīvo neveselīgā iekštelpu vidē, ievērojami biežāk sūdzas par ekzēmu, klepu, sēkšanu, astmu, alerģiju vai sliktu elpceļu veselību. Līdz ar to palielinās arī skolas kavējumu skaits – Latvijā līdz 6078 dienām.

Skolu iekštelpu klimats - neveselīgs
Svaigs gaiss ir viena no prioritātēm koncentrēšanās spēju uzlabošanai. Viens no bērnu veselības traucējumu iemesliem ir arī neveselīgas skolas. Ik gadu bērni vidēji 170-190 dienas pavada skolā. Lielākā daļa no laika (70 %) tiek pavadīta iekštelpās - klasē. Dati liecina, ka galvenā problēma skolās ir gaisa kvalitāte. Gaisa kvalitāte ietekmē ne tikai kopējo veselības stāvokli, bet arī skolēnu sekmes. Prognozes liecina, ka uzlabojot gaisa kvalitāti un ventilāciju skolās, par 15% uzlabotos skolēnu sekmes, uzmanība un koncentrēšanās spējas.


Veselīgo māju barometrs 2019

Veselīgo māju barometrs 2019 analizē ne tikai datus iekštelpām un mājokļiem, bet arī par vietām, kur bērni pavada lielu daļu sava laika - skolas. Veselīgo mājas barometrs ir pētījumu sērija, ko veic visā Eiropā, lai izpētītu saikni starp mājām un to ietekmi uz veselību. Pirmais Veselīgo māju barometrs izdevums tika publicēts 2015. gadā.
Šis ir piektais VELUX Group publicētais pētījums, to veica pētnieciskais institūts RAND Europe - bezpeļņas pētījumu organizācija. Visi RAND Europe pētījumi atbilstoši RAND kvalitātes standartiem ir pakļauti salīdzinošajam vērtējumam.

Izklaide