Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sajust Dienvidaustrālijas svelmi

- Vai taisnība, ka neesi izlasījis nevienu grāmatu?
- Grāmatas ir garlaicīgas.
- Grāmatas ir spoguļi: tajās var redzēt tikai to, kas jau ir tevī pašā.

Tas ir citāts no Karlosa Ruisa Safona romāna “Vēja ēna”, kas stāv manu favorītu plauktā. Ceram, ka arī jums ir tāds plaukts vai vismaz viena iecienītākā grāmata. Ja tādas nav - meklēsim kopā! Rosinot lasītprieku, sākam jaunu rubriku “Lasītprieks”, kurā dalīsimies iespaidos par kādu izlasītu grāmatu. Tās būs gan mūsu ilggadīgā sadarbības partnera izdevniecības “Zvaigzne ABC” grāmatas, ko atradīsit Alūksnes Zvaigznes grāmatnīcā, gan citas, kas, ja tās jūs ieinteresēs, meklējamas bibliotēkās.

Manās divās grāmatu kaudzītēs uz naktsgaldiņa (lēnās, gudrās, pārdomu grāmatas un vienas nakts romāni pelēko šūnu atslodzei) šonedēļ lasītais, vēl pēc tipogrāfijas krāsas smaržojošais Džeinas Hārperes kriminālromāns “Sausums” ierindojās otrajā, taču tas nebūt nenozīmē, ka tur nav dziļuma. Jā, otrajā kaudzītē vienmēr ir kāds jauniznākušais skandināvu “noir” smagsvars kā Jū Nesbē vai Jusi Adlers Olsens, bet arī austrāliešu rakstniece, savulaik, starp citu, žurnāliste,  ir debitante šajā žanrā, taču šī debija izrādījusies spoža! Ne velti, tas izpelnījies 2018. gada labākā kriminālromāna balvu “British Book Awards”.

Man ir svarīgi, lai kriminālromāns nav tikai “pliks” detektīvs tā klasiskajā izpratnē, bet līdztekus arī piedzīvojumu romāns, interesantu raksturu portretējums (neciešu garlaicīgus izmeklētājus!) ar kādu psiholoģisku drāmu, kā arī zināms ģeogrāfijas ceļvedis, lai es varu paceļot krēslā un google sameklēt, kur tās slepkavības notiek. Tad nu te tas viss ir. Lasot “Sausumu”, ne tikai pārdzīvojam līdzi varoņiem un mēģinām atšifrēt vainīgo. Rakstniece nudien grāmatas lappusēs pratusi uzburt īstu Austrālijas svelmi! Nometot šķiltavas, tur var izdarīt daudz lielāku ļaunumu nekā lietojot medību bisi...
Neatpaliek arī personāži. Stipri ļaudis, kuri iesakņojušies un turas savā dzimtajā zemē par spīti dabas un cilvēku uzliktajiem pārbaudījumiem. Spilgts arī galvenais varonis Ārons Falks, ko pirmajās lappusēs iztēlojos līdzīgu Krokodilam Dandijam, bet vēlāk tas tomēr izrādījās jaunāks, un manā iztēlē (arī ne bez google palīdzības) kļuva līdzīgs austrāliešu aktierim Ērikam Banam, kurš atveidos galveno lomu filmā, ko pēc šī romāna motīviem uzņēmusi Rīzas Viterspūnas kino kompānija un nāks ar to klajā 2020. gadā. Gaidīsim un tikmēr lasīsim citas grāmatas!

Izklaide