Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kļūstiet par savas digitālās dzīves noteicēju


Aizvien vairāk plašsaziņas līdzekļos un citur dzirdam vārdu “digitālais detokss”. Kas tas īsti ir un kam tas ir vajadzīgs? Ar vārdu “detokss” parasti saprotam dažādu kaitīgu vielu izvadīšanu vai likvidēšanu. Bet “digitālais”? Izrādās, ka arī informācija un viedtālrunis var būt kaitīgi, ja tie pārsātina visu mūsu dzīvi. Nepārtraukta lūkošanās ierīču ekrānos šķiet diezgan nevainīga nodarbe, bet ko darīt, ja tā pārņem mūsu dzīvi un prātu aizvien vairāk. Informācijas pārsātinājums kļūst tik milzīgs, ka līdzinās lielai sniega bumbai, kas ripo no kalna, un tikai prasmīgākie prot no tās izvairīties. Ja lieliski spējat kontrolēt savus digitālo ierīču lietošanas paradumus, lietišķi un ātri apskatīt draugu sasniegumus Facebook vai Instagram, lai pēc tam noliktu tālruni malā un mierīgu sirdi dotos pastaigā vai palasītu grāmatu, tad digitālais detokss jums nav nepieciešams. Bet – ja viedtālruņa ekrānā nemanot pazūd minūtes un stundas, turklāt pēc šīm stundām jūtaties saīdzis, īgns un iztukšots, tad digitālo sārņu mazināšana patiesi var palīdzēt uzlabot jūsu dzīves kvalitāti.

Tālruņi minimālisma noskaņās

Apzinoties sabiedrības noskaņojumu lietot viedtālruņus un citas viedierīces jēgpilni, mobilo tālruņu ražotāji arvien aktīvāk sākuši piedāvāt viedtālruni – minimālistu. Tā galvenais mērķis ir lieliska funkcionalitāte, jo telefons piedāvā visu nepieciešamāko, atsakoties no liekā un ierastajiem “laika zagļiem” mobilajā vidē. Viens no šādu tālruņu piemēriem ir Nokia 2720 Flip atvāžamais telefons, kas turklāt piedāvā izcilu, retro noskaņās veidotu dizainu un taktilo tastatūru ar lielām, ērtām pogām, kas lietošanu padara vieglāku nekā jebkad, turklāt lieliski sasaucas ar “digitālā detoksa” vēsmām. Taču jaunais Nokia 2720 Flip ir aprīkots ar mūsdienīgām iespējām, tostarp 4G tehnoloģiju, lietotnēm WhatsApp un Facebook. Tā akumulators dīkstāves režīmā izturēs līdz pat 28 dienām, savukārt runāt pa to bez uzlādes varēsiet līdz pat 18 stundām. Telefonā ir pat programmatūra Google Assistant, lai zvanus, īsziņas, un meklēšanu internetā varētu veikt ar balsi. Telefons ir ārkārtīgi moderns, bet vienkāršs, jo jāsaprot, ka “digitālais detokss” absolūti nenoliedz jaunākās tehnoloģijas un to iespējas, bet tās jālieto ar prātu, nepieļaujot, lai maza ierīce sāk valdīt pār mūsu ikdienu un dzīvi.

Drastiska “digitālā diēta” nepalīdzēs

Viens no “digitālā detoksa” atslēgas vārdiem ir “samērīgums”. Proti, pakāpeniska un samērīga pāreja uz jēgpilnāku un apzinātāku digitālo ierīču lietošanu. Īsti pareizi nebūs uzreiz pilnībā atteikties, piemēram, no sociālo tīklu lietošanas, ar varu piespiežot sevi tajos neskatīties, bet tā vietā lasīt Kantu. Iesakām, piemēram, izmēģināt “digitālo detoksu” nedēļas nogalē vai kādā izbraukumā, kad vēlamies palikt sasniedzami draugiem vai ģimenei, bet atteikties no liekiem digitāliem kairinājumiem. Tad var lieliski noderēt kāds no atvāžamo telefonu modeļiem. Ir dzirdēti arī pieredzes stāsti, kad cilvēki darba dienās izmanto standarta viedtālruni, bet nedēļas nogalēs lieto minimālisma tālruņus, vērojot savas sajūtas un vairāk laika pavadītu kopā ar mīļajiem.


Tuvojas Ziemassvētku laiks, kad pēc rosīgā pirmssvētku laika neliels “digitālais detokss” ļoti noderēs pat citkārt apzinīgiem viedo ierīču lietotājiem. Ziemassvētku brīvdienas ir īstais brīdis, kad izmēģināt minimālisma telefonus. Nevajag dzīvot ilūzijās, ka virtuālā saziņa var aizstāt personisku saskarsmi. Virtuālā saziņa var radīt iluzoru tuvības un biedrošanās sajūtu, kurai labākajā gadījumā var būt tikai neliels sakars ar realitāti. Tāpēc atraujiet skatu no postiem sociālajos tīklos un virtuālo “Like” vai sirsniņu vietā vienkārši paņemiet savu jauno atvāžamo tālruni, (jo tā minimālistiskais izskats atturēs no digitāliem kārdinājumiem), piezvaniet labam draugam un sarunājiet sirsnīgu tikšanos. Ticiet tā būs tūkstošiem “Like” vērta!

Izklaide