Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ik dienu Latvijas vistas izdēj pa olai katram Latvijas iedzīvotājam

2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu Latvijā dējējvistu skaits ir palielinājies par 19,2 %, sasniedzot 3 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par 9,3 % pieauga arī kopējais mājputnu skaits, veidojot 5,4 miljonus mājputnu, kas ir lielākais rādītājs kopš 1992. gada.

Pretstatā mājputnu skaita pieaugumam saražoto olu skaits Latvijā ir samazinājies par 4 %, 2018. gadā veidojot 768,5 milj. olu. Pērn uz vienu iedzīvotāju tika saražotas 399 olas (1,09 olas katru dienu), kas ir par 14 olām mazāk nekā 2017. gadā. Vidēji viens iedzīvotājs gadā patērē 207 olas (2016. gada dati).

1928. gada izdevumā “Latvijas lauksaimniecība” ir minēts, ka par spīti Zemkopības ministrijas centieniem putnkopības nozari attīstīt, tā tik un tā ir attīstības sākuma stadijā (2 milj. mājputnu), savukārt jau pēc 10 gadiem tiek rakstīts, ka mājputnu skaits ir dubultojies, palielinājies arī iegūto olu skaits un pamazām tās kļūst arī par svarīgu eksporta preci.

Mājputnu skaits Latvijā kopš 20. gadu beigām ir pieaudzis par 3,4 miljoniem, ko veicinājusi broileru jeb gaļas vistu audzēšanas attīstība. Arī mājputnu sugu daudzveidība ir lielāka – šobrīd saimniecībās audzē arī paipalas, pērļu vistas un strausus. Vistu skaits ir palielinājies par 1 milj., un to dējība ir trīskāršojusies – 1927. gadā viena vista gadā izdējusi 102 olas, taču 2018. gadā dējējvistu ražība ir vidēji 299 olas gadā (statistikā dējējvistas ir nodalītas no gaļas vistām).

Izklaide