Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iepērcies gudri – atklāj, ko nozīmē kodi uz olām

Olas atšķiras ne tikai pēc izmēra, krāsas un cenas. Stāvot veikalā pie plaukta, tu vari noskaidrot, kādos apstākļos vista dzīvojusi un no kuras valsts olas atceļojušas. Tomēr pircējiem nav pietiekami daudz zināšanu par olu izcelsmi – 57 % iedzīvotāju nespēj noteikt to ražotājvalsti, liecina Latvijas Olu ražotāju asociācijas veiktais pētījums. Tā ietvaros Latvijā lielākais olu ražotājs “Balticovo” izveidojis īsu pamācību olu marķējumu atpazīšanā, kas palīdzēs noteikt, no kurienes izvēlētā ola ir nākusi.

Pirmais cipars
Visā Eiropas Savienībā ir vienots olu marķējums, tādēļ, atverot kastīti, manīsi, ka katrai olai uz sāna ir kods, ko var itin vienkārši atšifrēt. Pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi, jo tas mazāks, jo labvēlīgākos apstākļos vista dzīvojusi.
0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības
1 – olas dētas brīvas turēšanas apstākļos
2 – kūtī dētas olas
3 – sprostos dētas olas

Burtu kods
Tālāk seko burti, kas atklāj, no kuras valsts nākusi ola. LV apzīmē Latviju, PL – Poliju, bet LT – Lietuvu. Veikalu plauktos var atrast arī olas no Ukrainas un citām valstīm. Zināt olu izcelsmes valsti ir būtiski, jo Pārtikas un veterinārais dienests regulāri pārbauda Latvijas ražotnes. Tik stingra kvalitātes uzraudzība nav visās valstīs, no kurām Latvijas tirgū tiek ievestas olas. Neapskatot kodu, daļa iedzīvotāju iegādājas olas, kas ražotas, iespējams, neievērojot Eiropas Savienības standartus. Turklāt nereti importētajām olām realizācijas termiņi mēdz būt ļoti īsi.

Ciparu virkne
Atlikusī ciparu kombinācija ir PVD piešķirtais novietnes identifikācijas numurs. Zinot novietnes atrašanās vietu, ir viegli izsekot kādos apstākļos turēta un ar ko barota marķētās olas dējējvista, ja kādu iemeslu dēļ to nepieciešams noskaidrot pēc olu palaišanas apritē.

Noskaidrot olu izcelsmi ir tikpat svarīgi, kā pārliecināties par to izskatu un derīguma termiņu. Vietējie olu ražotāji nodrošina augstus ražošanas standartus un piedāvā vissvaigāko produkciju, turklāt te vistas lielākoties tiek barotas ar graudiem, kas nāk no Latvijas laukiem. Nākamreiz, iegādājoties olu kastīti, pievērs uzmanību arī kodam!

Izklaide