Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Hobitu māja” - savs unikāls un dabai draudzīgs mājoklis

Lai uzceltu savu mājokli, nevajag daudz naudas. Mazu, siltinātu vienstāva namiņu, kurā ērti justies vienam līdz diviem cilvēkiem,  katrs var sev uzcelt pats par aptuveni 1300 eiro.

Tā secinājuši Smiltenes pagasta lauku mājas “Lejas Varicēni” saimnieki Līga Krūmiņa - Krīgere un Tomass Krīgers, un viņu vecākā meita  Linda. “Hobitu māja”  ir 15 gadus vecās Lindas darba rezultāts.


Vēlas iedrošināt citus

Pašlaik mazajā namiņā neviens nedzīvo – māja ir eksperimentāls prototips līdzīgām būvēm Latvijas laukos nākotnē.

“Gribējām iedrošināt cilvēkus noticēt tam, ka nevajag daudz naudas un milzīgi lielas zināšanas, lai uzceltu savu mājokli. Pietiek ar resursiem, kas ir pieejami apkārtnē – salmi, koks, māli,” stāsta  Līga Krūmiņa - Krīgere.

“Lejas Varicēnos” uzceltā “hobitu māja” vispirms piesaista uzmanību izskata dēļ – vienstāva  ēkai ir ovāla forma, daudz logu un ar zemi un augsnes virskārtu nosegts jumts, lai būtu labāka siltumizolācija.

25 kvadrātmetru lielās ēkas iekšpusē ir vējtveris un viena liela telpa, no kuras ved kāpnes uz nelielu jumta istabiņu –  šajā gadījumā miniatūru guļamtelpu, kur var gulēt un raudzīties ārā pa jumta kupolveida logu. Lielajā lejas istabā ir iebūvēta raķeškrāsns, ko Tomass Krīgers raksturo kā ļoti ekonomisku un efektīvu apkures sistēmu, līdz ar to šādā ēkā var dzīvot arī ziemā.

Divu vasaru darbs
Vienīgie materiāli, ko “Lejas Varicēnu” saimnieki ir pirkuši savas “hobitu mājas” būvei, ir skrūves, naglas un grīdas dēļi. Logi reiz bijuši izmantoti citās ēkās. Sienas ir būvētas no salmiem un māliem, kas iegūti pašu saimniecībā, un apmestas ar kaļķi. Kokmateriāli ir no demontētās kūtsaugšas. Iekštelpām ir māla apmetums.

Viss būvniecības process norisinājies divu vasaru garumā un četrās radošajās darbnīcās, pieaicinot brīvprātīgos palīgus un speciālistus, arī salmu māju būvnieku Aleksandru Ļubinski.

“Domāju, ka svarīgi ir ne vien uzbūvēt māju, bet izdarīt to tā, lai ir pārliecība, ka tas izdarīts labi, dabai saudzīgi un energoefektīvi. Redzu, ka tik vienkārši materiāli kā salmu stublāji, kas atliek pēc graudu kulšanas, koks, kaļķis un māls spēj atrisināt visus šos uzdevumus un sniegt katram lielisku vidi ikdienai gan vasarā, gan ziemā. Pie šāda vērojuma esmu nonācis no savas pieredzes vairāku gadu garumā un pieredzes uz “savas ādas”. Un, kad man kāds jautā, vai būvētu tā atkal, ne mirkli nešaubos, ka tā darītu,” Aleksandrs Ļubinskis ierakstījis biedrības “Salmu māja” mājaslapā.

“Salmu māja” ir biedrība, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par iespējām izmantot mazpopulārus dabas materiālus modernu un energoefektīvu ēku būvniecībai.

Piedāvā veidu, kā izvairīties no kredītu sloga
Pirmajā acumirklī, ieraugot “Lejas Varicēnu” “hobitu māju”, ir grūti iztēloties to kā dzīvojamo ēku, taču Līga Krūmiņa - Krīgere ir pārliecināta, ka arī šādā mazā namiņā cilvēki var dzīvot  pastāvīgi un justies ērti ikvienā gadalaikā.

“Cilvēkiem ir izveidojies priekšstats, ka mājoklī vajag plašumu, taču ģimenes ar bērniem kopā ir salīdzinoši īsu laiku. Jauna ģimene uzņemas kredītu slogu, lai uzbūvētu lielu māju, kas pēc tam, kad bērni izauguši un aizgājuši savā dzīvē,  paliek gandrīz tukša. Taču, ja padomā,  kam mums to mājokli vajag? Lai mēs varētu droši pārziemot un nakšņot. Turklāt šāds mājokļa risinājums, kādu mēs parādām, ir arī sava veida drošības garantija, – cilvēkam  nav jābūt stresā, kas notiks tad, ja viņš pazaudēs darbu un paliks bez iztikas līdzekļiem un varbūt arī bez jumta virs galvas. Ar maziem  izdevumiem viņš sev māju var uzcelt pats,” teic L. Krūmiņa - Krīgere.

“Lejas Varicēnu” saimnieki ir permakultūras atbalstītāji, dzīvojot un saimniekojot sadarbībā ar dabu, tāpēc uzsver arī to, ka šāda veida mazās ēkas ir ekoloģiskākas, tām vajag mazāk materiālu un tie ir videi draudzīgi.

Viņu “hobitu māja” ir ģimenes projekts ar mērķi uzcelt māju 15 gadus vecajai meitai Lindai tā, lai meita pati apgūtu visus būvniecībā nepieciešamos darbus, un tieši šo bērnu līdzdarbošanos Līga uzskata par šā ģimenes projekta lielāko vērtību.

“Tam, kurā esi investējis savu laiku, savas domas un enerģiju, ir pavisam cita vērtība, nekā tam, ko saņem jau gatavu,” viņa uzsver.

Atvērto durvju dienā “Lejas Varicēnos” 19. janvārī varēs arī vairāk uzzināt par permakultūru, par to stāstīs Tomass Krīgers. Noslēgumā būs kafijas un tējas galds, cienastu katrs var paņemt līdzi savā groziņā.


Izklaide