Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Truši tik mīļi kā bērni 6

Irēna Dzirkale ar vīru Jāni Trapenē, savā zemnieku saimniecībā “Jaunruciņi”, jau septiņus gadus audzē dažādu šķirņu trušus.

I.Dzirkale, pēc profesijas daiļdārzniece, stāsta, ka pirms trīsdesmit gadiem ieprecējās Trapenē un šo gadu laikā ir nodarbojusies ar daudzko – audzējusi govis, cūkas, vistas, aitas - taču ar truškopību sākusi nodarboties tāpēc, ka vīrs pirms septiņiem gadiem palicis bez darba un “Lauku Avīzē ” izlasījis par truškopību, un izdomājis, ka vajag pamēģināt. Tā viņi devušies iegādāties pirmos trušus uz Cēsu rajona zemnieku saimniecību “Zaķīši”,kā arī uz Jēkabpili. ”Mēs pirkām tikai tīršķirni un tā pamazām sākām pavairot trusīšus,” saka I. Dzirkale.

Tagad saimniecībā ir vairāk kā 15 šķirņu truši – “Kalifornijas”, “Jaunzēlandes baltais”, “Jaunzēlandes sarkanais”, “Franču auntrusis”, “Sudrabotais”, “Baltakotainais”, “Trejkrāsu tauriņš”, “Parastais tauriņš”, “Baltpierīte”, “Siāmas”, “Satīns” un vēl citas šķirnes. I. Dzirkales mīļākā šķirne ir “Trejkrāsu tauriņš”, jo šīs šķirnes truši ir trīskrāsaini – balts, dzeltens un brūns. Trušu šķirnes iedala piecās grupās, un tās atšķiras ne tikai ar kažoka krāsu, bet arī ar acu krāsu, lielumu un kaulu uzbūvi.

Arī truši nav pasargāti no nelaimēm

 Uz doto mirkli “Jaunruciņu’’ saimniecībā ir 406 truši, no kuriem 85 ir vaisla truši, un saimniece stāsta, ka, tos pavairojo, ir ieguvusi trīs jaunas šķirnes –“Auniņu,” “Ronu” un “Baltpierīti.”

Viņa arī atzīst, ka ir neapmierināta ar to, ka trušus nevar apdrošināt: ”Govis un citus lopiņus var, bet ko darīt man, ja trusītis nomirst?” Viņa arī pastāsta par lielo nelaimi, kas notikusi šo pavasar - šogad piedzimuši ļoti daudz mazo trusīšu, bet divu mēnešu laikā no trušu būdām pazuduši vairāk  kā 250 mazo trusēnu. I. Dzirkale sākumā domājusi, ka tos nozog un apēd žurkas, līdz vienu dienu ieraudzījusi, ka trušu zagļi ir kovārņi.

Trušu ēdināšana, kopšana un realizācija

Vesela truša mūža ilgums ir astoņi gadi. Saimnieki savus mīluļus baro ar trušu kombinēto barību, auzām, sienu, runkuļiem, burkāniem un kartupeļiem. Ar zāli saimniecības truši netiek baroti, jo, ja tā ir kaut nedaudz slapja, tā trusim rodas slimības un viņš var nomirt.

“Trusim noteikti regulāri ir jātīra būris, lai viņš visu laiku būtu sausumā. Trušus var turēt arī istabā,” pauž I. Dzirkale un piebilst, ka daudziem cilvēkiem pret to esot aizspriedumi. Truši ir ļoti tīrīgi dzīvnieki, un viņi vienmēr savā būdiņā ierīko atsevišķu tualeti. Viņa arī norāda, ka, sākot nodarboties ar truškopību, viņas vīrs pats uztaisījis trušiem būrus – vienus ar režģu, otrus ar koka grīdām, jo esot tādas trušu šķirnes, ko var turēt tikai uz koka grīdas.

Trušu šķirnes iedala divās grupās: kažokzvēri, kuru ādiņu izmanto apģērbiem, un parastie truši, kuru āda neder šūšanai.

 “Jaunruciņu” saimniecībā visus trušus ir iespējams apskatīt un arī iegādāties. I. Dzirkale trušus pārdod kādam uzņēmumam Madonas rajonā, kur viņi tos realizē tālāk. ”Paši mēs viņus nokaut nespējam, tie taču mums ir kā bērni, vieglāk viņus ir pārdot,” piebilst saimniece. 

Komentāri 6

Astrīda

Gribētu uzzināt daudz vairāk par trušu pārošanu.Kādas šķirnes labāk krustot???Jau iepriekš paldies!! Astrīda

pirms 10 gadiem, 2009.05.24 17:21

Māra

www.skirnestrusis.lv Tu atradīsi saimniecības, kurās audzē kaliforniešus. Savukārt trušu būrus pameklē caur sludinājumie. ss.lv

pirms 10 gadiem, 2009.04.30 21:47

Edijs

Sveicināti!
Gribētu audzēt trušus un man ieteica gaļai KALIFORNIJAS. Cik varētu maksāt trušu tēvs. Un cik trušu būris? Ar cieņu Edijs.

pirms 11 gadiem, 2009.02.11 14:55

Lauris

http://www.kalvenestrusis.lv/ Arī šeit ļoti jauku mīlīgi pūkainīši!

pirms 4 gadiem, 2015.08.03 22:21

Dzive laukos