Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neatlaidīgi attīsta piena lopkopību

Bioloģisko saimniecību konkursā “Zaļā pēda” nominācijā “Gada bioloģiskā saimniecība lopkopībā” bija pieteikta Mārītes Berkules “Raudupieši” Ziemeru pagastā. Alūksnes lauku konsultāciju birojā atzīst, ka viņa ir pelnījusi atzinību par neatlaidību un tieksmi pilnveidoties. Tiesa, M.Berkule nekļuva konkursa laureāte. Un arī pateicību nesaņēma, jo neaizbrauca uz konkursa noslēgumu Jelgavā. Tomēr optimisma viņā netrūkst par spīti visām grūtībām, kādas šobrīd nākas izjust gan lielākiem, gan mazākiem lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem.

Mārīte cenšas izpildīt bioloģiskās saimniecības sertificējošā inspektora norādījumus un panākt saimniecības izaugsmi. Viņa ir īstenojusi projektus piena ražošanas standartu nodrošināšanai Ir gan slaukšanas aparāts 18 brūnaļu slaukšanai, gan dzesēšanas iekārta. Turklāt ir ievilkts ūdensvads lopu mehanizētai dzirdināšanai. “Bija ļoti smagi ar spaiņiem sanest ūdeni visiem lopiem. Tagad vismaz dzirdināšana un slaukšana ir vieglāka,” atzīst zemniece.

Ziemā slauc vairāk piena

Diemžēl piena iepirkuma cena ir ievērojami samazinājusies. Tagad „Rankas piens” iepērk pienu par 10 – 11 santīmiem kilogramā, lai gan piens ir augstākās šķiras. Šobrīd M.Berkule izslauc apmēram 15 litrus piena dienā no govs. Vidējais izslaukums ir vairāk nekā 4000 kilogrami piena no govs gadā. “Raudupiešos” govis atnesas vasaras mēnešos, jo līdz šim ziemas periodā par pienu varēja iegūt lielāku samaksu. Tagad tā vairs nav, tomēr saimniece spriež, ka tieši kūts periodā var iegūt vairāk piena. Laba barība - siens un skābbarība - ir sagatavota pietiekamā daudzumā. Tiek baroti arī kartupeļi. „Ganāmpulkā ir „Latvijas brūnās” šķirtenes govis, bet ir arī krustoti lopi – pagaidām tikai trīs. Domāju audzēt gaļas lopus. Pašlaik tiek nobaroti pieci bullēni, kurus varēs pārdot nākamgad. Kad būs gaļas šķirnes lopi, tos nodošu Zaubes kooperatīvam, kur par bioloģiski audzētiem lopiem var saņemt augstāku samaksu,” stāsta M.Berkule.

Cer, ka būs labāki laiki

Zemniece nesūrojas, tomēr atzīst, ka iztikt ir grūti. Izdzīvot ļauj tas, ka tiek audzētas arī aitas un pupiņas vairumā. Var pārdot bullēnus un aitas, kā arī pupiņas Rīgā. Atbalsts ir ES tiešie maksājumi, un kaut kā galus izdodas savilkt. 39 aitu ganāmpulkā pavasarī dzims jēri, un būs ienākumi, jo aitu gaļa ir pieprasīta. Tiesa, vilna gan pagaidām paliek neizmantota.

Platībmaksājumus par pagājušo gadu M.Berkule saņēma tikai vasarā, bet tie palīdzēja segt līzinga maksājumus un izdevumus tā, lai neiekļūtu parādos. Labi, ka nav kredīta. Līzingā iegādātā pļaujmašīna drīz būs nomaksāta. „Nākamgad nebūs vairs līzinga maksājumu. Vai būs nedaudz vieglāk, to vēl redzēsim,” spriež saimniece. Kamēr nav nokārtots līzings, viņa nedomā par jaunām saistībām. Ir iecere iesniegt projektu traktora iegādei. “Nopelnīt nevar, bet iztikt var. Ko citu lai dara laukos? Jāstrādā vien ir,” secina Mārīte. Viņa ir optimiste un cer, ka pienāks labāki laiki. Saimniecības darbos viņai palīdz brālis un māsas vīrs, kā arī māte. Turklāt brīvdienās atbrauc dēls, kas Smiltenes 29.arodvidusskolā apgūst ceļu būves specialitāti.

Dzive laukos