Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apbalvo “Sējēja 2008” laureātus

Rīgas Latviešu biedrības namā šodien tiek paziņoti konkursa “Sējējs 2008” laureāti. Atzinības un veicināšanas balvas saņem zemnieki un lauku uzņēmēji, starp kuriem ir Andris un Gunta Gavari. Viņu SIA “Andruks” ir starp 19 konkursa otrās kārtas dalībniekiem, kuri tika vērtēti jaunā nominācijā “Ģimene lauku sētā”. Tieši tajā ir visvairāk – gandrīz trešā daļa – konkursantu.

Turklāt šai konkursa nominācijai bija atšķirīga vērtēšanas komisija, kurā bija iekļauti sabiedrībā pazīstami cilvēki: rakstniece Māra Svīre, aktieris un režisors Varis Vētra, dabas un dzīvnieku draugs Ingmārs Līdaka, Latvijas Lauku sieviešu apvienības priekšsēdētāja Rasma Freimane un Zemkopības ministrijas speciāliste Ināra Pundure. Mūsu novadniece M.Svīre atzīst, ka arvien vairāk bērnu un jauniešu turpina savu senču tradīcijas un uz lauku mājām skatās saimnieka acīm.

Apsaimnieko aizsargājamu dabas teritoriju

Andris un Gunta Gavari var būt lepni, jo viņu pieci bērni daudz dara, lai vēl skaistāka un ekonomiskāka kļūtu meža vidū iekoptā saimniecība. Viņi audzē gaļas lopus, šobrīd ganāmpulkā ir 60 govis un teļi. Tiek apsaimniekoti 200 hektāri zemes – bioloģiski vērtīgi zālāji īpaši aizsargājamā Ziemeļgaujas ainavu apvidū. “Ganāmpulku palielināsim līdz 100 galvām, jo zālāju platības to atļauj. Turklāt būs ekonomiski izdevīgāk,” atzīst A.Gavars. Dzīvesbiedre Gunta atceras, ka sākumā, kad Latvijas Dabas fonds piedāvāja lopus šo platību apsaimniekošanai, viņa bija pret to. Taču tagad, ja kāds gribētu atņemt lopus, G.Gavare skaļi raudātu. Toreiz saimnieki saņēma 16 gotiņas un bulli ar nosacījumu, ka no pieauguma fondam jāatdod tikpat telītes. Ar ganāmpulku tiek noganītas dabiskās pļavas, tātad ieguvums ir gan saimniekiem, gan dabai. Turklāt bullīši tiek pārdoti audzēšanai citās saimniecībās Latvijā un ārzemēs.

Sirdī jūtas zemnieks un lopkopis

Gavaru lauku sētā “Ceriņi” ir kārtīga guļbūves dzīvojamā māja, saimniecības ēkas, dārzs, gludi pļauts mauriņš, akmeņiem bruģēti celiņi un dīķis ar forelēm, karpām, līņiem un sapaliem. Turpat aiz mājas vijas Gauja, bet pagalmā kopš seniem laikiem aug vairāki ozoli. “Vēl daudz darba jāiegulda. Kamēr nebijām ķērušies pie lauksaimniecības, būvdarbi virzījās uz priekšu. Tagad tie ir apstājušies, jo ir, ko rauties,” saka saimnieks. Viņam vēl ir bizness Smiltenē. Pirms sācis saimniekot laukos, Andris nodarbojies ar autotirdzniecību. Taču, kā viņš pats saka, visu laiku sirdī mitis zemnieks un lopkopis. “To visu esmu apguvis un pie tā atkal nonācu,” secina Andris. M.Svīre akcentē, ka šajā lauku sētā jūtama harmonija ar dabu. Pati ģimene izstaro optimismu, laipnību un mīļumu.

Saņems balvu vai dāvanu karti

Gunta pēc komisijas apciemojuma atzina, ka komisijas locekļiem ir maz iespēju vērtēt, jo konkursa nolikumā ir paredzēts, par ko liekami punkti. Šajā nominācijā būs viens konkursa laureāts, kuru apbalvos ar sudraba medaļu, diplomu un naudas balvu – 5000 latus. Tiks piešķirta arī viena atzinības balva – 2000 lati. Pārējie saņems veicināšanas balvu – diplomu un dāvanu karti 300 latu vērtībā.

Dzive laukos