Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai darvas pile nesabojā medus mucu. Kā šķirot atkritumus pareizi 1

Kaut gan iedzīvotāju interese par atkritumu šķirošanu Latvijā pieaug, kas ir ļoti laba ziņa, ar entuziasmu un labo gribu vien nepietiek. Lai sašķirotais materiāls būtu derīgs pārstrādei, atkritumi ir jāšķiro pareizi. Ja iemanās, tas nav ne grūti, ne laikietilpīgi, tikai, kā jebkura jauna nodarbe, prasa mazu treniņu. Kādas kļūdas visbiežāk tiek pieļautas atkritumu šķirošanā un kā no tām izvairīties, skaidro Inese Letinska, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA Ragn-Sells vadības pārstāve.

Plastmasas pudeles, kartona kastes un citi atkritumi pirms ievietošanas konteinerā ir jāsaspiež, lai aizņem mazāk vietas.

Ir diezgan nepatīkami pienākt pie papīram vai plastmasai domātā konteinera un atklāt, ka tas ir pilns līdz malām. Bieži tas notiek tāpēc, ka iedzīvotāji aizmirst vai neiedomājas šķirojamos atkritumus saplacināt, kas ļautu konteinera tilpumu izmantot daudz efektīvāk. Kastes nav glīti jāsaloka vai jāsarullē – saspied ar kāju, un darīts. Tāpat rīkojies arī ar PET pudelēm. Ieguvums ir acīmredzams! Viena nesaplacināta kartona kaste konteinerā aizņemt tikpat daudz vietas kā 20 saspiestas. Atkritumu sapresēšana šķirošanu padara arī videi draudzīgāku, jo samazinās resursu patēriņš, kas nepieciešams atkritumu izvešanai.

Šķirošanas konteieneros nemet visu kopā juku jukām ar domu – atkritumu savācēji tāpat visu pāršķiro.

Ja atkritumi šķirošanas konteineros nezināšanas vai nevērības dēļ tiek mesti kā pagadās, piemēram, pie papīra ievieto sasistas pudeles vai ēdiena atliekas u.tml., savāktais materiāls kļūst nederīgs pārstrādei un to jānodod apglabāšanai poligonā. Līdz ar to viena darvas karote var sabojāt veselu medus mucu. Šāda paviršība sabojā daudzu cilvēku pūliņus, kam rūp vides saudzēšana, kuri ir ieguldījuši savu laiku un godprātīgi šķirojuši.

Šķirojamos atkritumus nevajag pakot maisos.

Ja plēve, papīrs vai PET pudeles dalītās vākšanas konteineros tiek iemesti aizsietos necaurspīdīgos plastmasas maisos, visticamāk, tie aizceļos pie nešķirotajiem sadzīves atkritumiem un apglabāti poligonā. Konteineru satura pirmspārbaudi veic šoferis, kuram diemžēl nav laika un iespēju izkontrolēt katra konteinerā iemestā maisa saturu. Ērts risinājums ir šķirojamos atkritumus sakrāt vienā lielā somā, kurus aiznes uz dalīto atkritumu punktu vai laukumu, sašķiro pa frakcijām, bet somu lieto atkārtoti.

Netīrs, taukains, ar ēdienu piesārņots papīrs pārstrādei neder.

Daudzi cilvēki nezina, ka taukaini ēdiena iepakojuma papīri, piemēram, picas kaste ar piekaltušu sieru u.c., nav piemēroti pārstrādei, jo tajos esošie tauki un citi netīrumi papīra ražošanas procesā nesadalās. Šādi piemaisījumi var nopietni sabojāt jauno papīru – padarīt to plankumainu vai pat radīt tajā caurumus. Tāpat pie šķirojamā papīra nedrīkst mest izlietotās salvetes un papīra dvieļus, mitru vai sapelējušu papīru. Taču netīru, mitru, sakaltušu vai šķirošanai nederīgu papīru – avīzes, kartonu u.c., droši var likt komposta kaudzē. Sadaloties tas papildinās kompostu ar vērtīgām organiskām vielām.

No spoguļiem un logu stikla pudeles neražo.

Šķirojot stiklu, jāatceras, ka pārstrādei derīgas ir pudeles un burkas no bezkrāsaina un krāsaina stikla, taču citus stikla izstrādājumus stikla šķirošanas konteineros mest nedrīkst. Tie ir logu un cita veida stikls loksnēs, apgaismes spuldzes, spoguļi, stikla un keramikas trauki, un podi, bīstamu vielu iepakojumi, piemērm, no šķīdinātājiem. Ja pie stikla pudelēm tiek iemestas, piemēram, spoguļa lauskas vai spuldzes, konteinera saturs pārstrādei būs nederīgs.

Ar tīrību nav jāpārspīlē.

Kaut gan šķirošanai paredzētajām stikla burkām un pudelēm ir jābūt tīrām, ar tīrību nav jāpārspīlē. Būs labi, ja burku pāris reižu kārtīgi izskalosi, lai atbrīvotos no lielajiem netīrumiem. Atceries, ka mazgāšana patērē daudz ūdens, kas nav draudzīgi videi. Arī etiķetes no burkām un pudelēm nav jānotīra.

Komentāri 1

Lelde

Kopš dome izlēma iekasēt naudu arī par tukša konteinera izvešanu, vairs neko nešķirojam. Agrāk tiešām šķirojām plastmasu, stiklu, utt, vedām uz konteineriem. Tagad? Mums to vajag? Mūsu dome neatbalsta zaļo domāšanu un vides sakārtotību. Tagad metam visu kopā, jo tāpat jau par atkritumiem jāmaksā, ir viņi, vai nav :)

pirms 12 mēnešiem, 2017.06.16 12:39

Latvijas ziņas